„Die preussische Herrschaft Tauroggen in Litauen, 1690-1793“
1940 m. Berlyne buvo išleista mokslininko Manfred Hellmann knyga „Die preussische Herrschaft Tauroggen in Litauen, 1690-1793“ (Prūsijos valdžia Tauragėje). Ji ypatingai reta. Iki šiol knyga nebuvo išversta į lietuvių kalbą, nors tai labai svarbi studija apie įdomų ir keistą Lietuvos istorijos laikotarpį. Su Prūsijos karalystės pasieniu besiribojęs Tauragės dvaras su apylinkėmis visadaformaliai priklausė Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei, tačiau 1690-1793 m. jį buvo įsigiję ir per patikėtinius valdė Prūsijos kurfiurstai. Faktiškai didžioji valdžia šiame domene priklausė Prūsijai. Ir tuo metu Tauragėje buvo renkami Prūsijos mokesčiai, labai išplito evangelikų liuteronų tikėjimas, atvyko daug naujakurių iš Zalcburgo regiono. Iki šiol Tauragėje ir apylinkėse gyvena didžiausia liuteronų bendruomenė šalyje ir daug žmonių nešioja germaniškos kilmės pavardes.
Projekto metu buvo išversta ir išleista knyga, kadangi originalas spausdintas gotikiniu šriftu vokiečių kalba. Knygoje pridėti du žemėlapiai: senojo XVII a. fotokopija ir pagal 1940 m. galimybes Tauragės domeno ribos pažymėtos ant 1910 m. sudaryto vokiško žemėlapio. Knygos vertimas būtų reikšmingas įvykis senajai Tauragės istorijai pažinti bei populiarinti plačiajai visuomenei. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ tik 2020 m. pradžioje iš dosnaus rėmėjo gavo šią retą knygą dovanų.
Įgyvendinus šį projektą krašto istorikai turės papildomą tyrinėjimų šaltinį.
Projektą „Knygos „Die preussische Herrschaft Tauroggen in Litauen, 1690-1793“ (Prūsijos valdžia Tauragėje) vertimas ir leidyba“ finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė.
Gegužės 30 d. vėjuotame Tauragė pilies kiemelyje vyko kūrybinės dirbtuvės su aktore Monika Šaltyte. Aktorė per dirbtuves atskleidė metodus, kaip profesionalūs aktoriai pašalina įtampą prieš lipdami į sceną, kaip parengia kūną prieš pasirodydami miniai. Dalyviai turėjo susirasti tos dienos personažą iš gausybės nuotraukų, kurias atsivežė Monika Šaltytė. Įsitapatinę į sukurtą herojaus istoriją, jie prakalbo monologais. […]
Karpinių paroda, įkvėpta Vydūno, iš muziejaus Etnografijos ekspozicijos keliauja į kaimyninius Pagėgius. Nuo 2022 m. kovo 1 d. iki balandžio 29 d. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ eksponatus – respublikinio karpinių plenero „Tautodailė vydūniška dvasia“ darbus galėsite pamatyti Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje (Jaunimo g. 3, Pagėgiai). Maloniai kviečiame apsilankyti.
Kuo ji ypatinga Tauragei? Prieš 34 metus sugrąžintas Vasario 16-osios gatvės vardas. Sovietmečiu ji vadinta Liepos 21-osios. Naują gatvės lentelę atidengė tuo metu 90 metų sulaukęs Lietuvos kariuomenės savanoris Leopoldas Juškys. Šiuo metu daugiabučio adresas yra Bažnyčių g. 9. Svarbią akimirką 1989 vasario 15 d. užfiksavo tauragiškis fotografas Fotografas Benjaminas Pocius. Nuotrauka iš muziejaus fondų. […]