„Die preussische Herrschaft Tauroggen in Litauen, 1690-1793“
1940 m. Berlyne buvo išleista mokslininko Manfred Hellmann knyga „Die preussische Herrschaft Tauroggen in Litauen, 1690-1793“ (Prūsijos valdžia Tauragėje). Ji ypatingai reta. Iki šiol knyga nebuvo išversta į lietuvių kalbą, nors tai labai svarbi studija apie įdomų ir keistą Lietuvos istorijos laikotarpį. Su Prūsijos karalystės pasieniu besiribojęs Tauragės dvaras su apylinkėmis visadaformaliai priklausė Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei, tačiau 1690-1793 m. jį buvo įsigiję ir per patikėtinius valdė Prūsijos kurfiurstai. Faktiškai didžioji valdžia šiame domene priklausė Prūsijai. Ir tuo metu Tauragėje buvo renkami Prūsijos mokesčiai, labai išplito evangelikų liuteronų tikėjimas, atvyko daug naujakurių iš Zalcburgo regiono. Iki šiol Tauragėje ir apylinkėse gyvena didžiausia liuteronų bendruomenė šalyje ir daug žmonių nešioja germaniškos kilmės pavardes.
Projekto metu buvo išversta ir išleista knyga, kadangi originalas spausdintas gotikiniu šriftu vokiečių kalba. Knygoje pridėti du žemėlapiai: senojo XVII a. fotokopija ir pagal 1940 m. galimybes Tauragės domeno ribos pažymėtos ant 1910 m. sudaryto vokiško žemėlapio. Knygos vertimas būtų reikšmingas įvykis senajai Tauragės istorijai pažinti bei populiarinti plačiajai visuomenei. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ tik 2020 m. pradžioje iš dosnaus rėmėjo gavo šią retą knygą dovanų.
Įgyvendinus šį projektą krašto istorikai turės papildomą tyrinėjimų šaltinį.
Projektą „Knygos „Die preussische Herrschaft Tauroggen in Litauen, 1690-1793“ (Prūsijos valdžia Tauragėje) vertimas ir leidyba“ finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė.
Tauragės krašto muziejus “Santaka” įsikūręs unikalioje vietoje – tai rūmų architektūrinis ansamblis, statytas 1844–1847 metais carinės Rusijos muitinės veiklos paskirčiai, nuo XX a. pradžios vadinamas pilimi. Pastatas ne tik daugybę kartų keitė paskirtį, bet čia nuo seno vyko ir kultūros mainai. Mat čia šeimininkavo ir rusai, ir vokiečiai, kol galiausiai Pilis tapo Tauragės simboliu ir […]
Mūsų parteriai Smalininkuose liepos 30 dieną organizavo renginį, dedikuotą dailininkei Lidijai Meškaitytei – „Lidija Meškaitytė. Atmintis. Kūryba. Palikimas“. Dailininkė visą laiką gyveno gimtinėje, nesiblaškė, kūrė ir miniatiūrose piešė savo pasaulį. Šiemet, minint Lidijos Meškaitytės 95-metų gimimo sukaktį, aiškiai matyti, kad dailininkė anuomet teptuku kantriai kūrė ištisą pasaulį ne tik sau, ji nupiešė pasaulį ir Smalininkų […]
Tauragės krašto muziejaus Fotografijos galerijoje buvo eksponuojama Lietuvos jaunosios kartos fotografo Tado Kazakevičiaus fotografijos paroda “Tai, ko nebebus”. Apie fotografiją ir šią nuotraukų seriją autorių kalbina fotografas Juozas Petkevičius.