Lietuvos ir Pasaulio fotografijos leidiniuose plačiai nuskambėjusi fotografo Tado Kazakevičiaus paroda „Tai, ko nebebus“ atkeliavo į Tauragės fotografijos galeriją. „Fotografas penkerius metus dokumentavo nykstančius Lietuvos kaimo žmones, stebėdamas gyvenimą įprasminančias kasdienybės detales ir artimų žmonių ryšį atskleidžiančias jų bendravimo akimirkas“ pastebi menotyrininkas Tomas Pabedinskas. Parodoje taip pat eksponuojami kelionių po kaimus metu rasti artefaktai, bei Lamės Kiškūnės sukurtas kvapas, kuris Laimės įsivaizdavimu spindi iš Tado Kazakevičiaus kūrybos.
Humanistinės fotografijos idėjas galime pastebėti ir Lietuvos fotografijos mokyklos praeito amžiaus septintajame dešimtmetyje. Antanui Sutkui, Aleksandrui Macijauskui, Romualdui Požerskiui buvo svarbu net tik dokumentuoti to meto kultūrinį, socialinį gyvenimą, bet ir atskleisti „gilesnius“ dalykus: žmogaus emocijas, psichologiją, tarpusavio ryšį. Fiksuoti konkrečius kasdienybės momentus ir kartu peržengti jų ribas, savo darbais atvaizduoti „amžinus“ humanistinius idealus, fotografams padėdavo tam tikri kūrybiniai sprendimai, suformavę jų darbų vaizdinę kalbą.
2016 metų Tarptautinio simpoziumo metu, Lietuvos humanistinės fotografijos grandas Antanas Sutkus pastebėjo, jog nėra pakankamai skiriama dėmesio sodybų bei kaimiškosios kultūros nykimo fiksavimui, tačiau jau tuo metu Tadas Kazakevičius gilinosi į šią temą. 2020 metais Tadas Kazakevičius pristato 6 metų darbą, savo kaimo žmogaus nykimo interpretaciją. Pasirinkdamas fotografijos strategijas autorius palieka daug vietos impulsyvumui bei netikėtumo faktoriui, nes motociklu vykdamas fotografuoti jis neturėjo aiškaus dienos tikslo. Objektus autorius pastebi atsitiktinai.
Autorius pristatydamas vieną iš savo darbų pasakoja bendravęs su Lietuvoje gerai žinomu fotografu Gintautu Trimaku, kurio įžvalga atskleidė tikrąjį Tado Kazakevičiaus atspirties tašką – jį patį. „Tu, iš tiesų, ne šiuos vaikus fotografavai, o save patį vaikystėje.“ Tikriausiai dėl šios priežasties nuotraukos spinduliuoja šiluma ir meile.
Šią parodą taip pat papildo ir prie fotografijose esančių herojų priartina rasti žmonėms nebereikalingi daiktai, kuriems parodos autorius suteikė antrą gyvenimą ir tapo neatskiriama pasakojimo apie Lietuvos kaimą dalimi.
Kviečiame aplankyti parodą iki š. m. lapkričio 30 dienos, Tauragės muziejaus fotografijos galerijoje.
Juozas Petkevičius
Atsinaujinęs ir išaugęs festivalio KINO PAVASARIS projektas KINO KARAVANAS pradeda aštuntąją kino ekspediciją: per du vasaros mėnesius aplankys net 40 Lietuvos miestų ir miestelių, surengs virš 100 nemokamų filmų peržiūrų po atviru dangumi! Rugpjūčio 6 d. KINO KARAVANAS lankysis Tauragėje, kur žiūrovus pakvies į trijų filmų peržiūras Tauragės pilies kiemelyje (Dariaus ir Girėno g. 5) […]
Maloniai kviečiame dailės ir technologijų, lietuvių kalbos mokytojus vesti moksleiviams integruotas pamokas Tauragės krašto muziejuje „Santaka“, kurių metu galėsite ugdyti mokinių kūrybiškumą, aplankydami šiuo metu muziejuje vykstančias dvi parodas „Riba“ ir „Interpretacijos“. Fotografijos galerijoje atidaryta jaunosios kartos fotomenininkės Liucijos Karalienės paroda „Riba“. Autorė kūrybos objektu fotografijų cikle pasirinko savo pačios kūną, kuris tampa vizualine metafora. […]
Kartą kariškio, važiuojančio iš Sibiro į Šiaulius, draugas paprašė: – Perduok linkėjimus Jauniui. – O kaip aš jį surasiu? – nustebo žmogus. – Ogi paklausk pirmo sutikto, jį Šiauliuose visi pažįsta. Štai su tokiu legendiniu žmogmi iš Šiaulių kabėsimės rugsėjo 24-osios popietę Tauragės pilies menėse. O kodėl su juo čia kalbamės ir kodėl pilies […]