Lietuvos ir Pasaulio fotografijos leidiniuose plačiai nuskambėjusi fotografo Tado Kazakevičiaus paroda „Tai, ko nebebus“ atkeliavo į Tauragės fotografijos galeriją. „Fotografas penkerius metus dokumentavo nykstančius Lietuvos kaimo žmones, stebėdamas gyvenimą įprasminančias kasdienybės detales ir artimų žmonių ryšį atskleidžiančias jų bendravimo akimirkas“ pastebi menotyrininkas Tomas Pabedinskas. Parodoje taip pat eksponuojami kelionių po kaimus metu rasti artefaktai, bei Lamės Kiškūnės sukurtas kvapas, kuris Laimės įsivaizdavimu spindi iš Tado Kazakevičiaus kūrybos.
Humanistinės fotografijos idėjas galime pastebėti ir Lietuvos fotografijos mokyklos praeito amžiaus septintajame dešimtmetyje. Antanui Sutkui, Aleksandrui Macijauskui, Romualdui Požerskiui buvo svarbu net tik dokumentuoti to meto kultūrinį, socialinį gyvenimą, bet ir atskleisti „gilesnius“ dalykus: žmogaus emocijas, psichologiją, tarpusavio ryšį. Fiksuoti konkrečius kasdienybės momentus ir kartu peržengti jų ribas, savo darbais atvaizduoti „amžinus“ humanistinius idealus, fotografams padėdavo tam tikri kūrybiniai sprendimai, suformavę jų darbų vaizdinę kalbą.
2016 metų Tarptautinio simpoziumo metu, Lietuvos humanistinės fotografijos grandas Antanas Sutkus pastebėjo, jog nėra pakankamai skiriama dėmesio sodybų bei kaimiškosios kultūros nykimo fiksavimui, tačiau jau tuo metu Tadas Kazakevičius gilinosi į šią temą. 2020 metais Tadas Kazakevičius pristato 6 metų darbą, savo kaimo žmogaus nykimo interpretaciją. Pasirinkdamas fotografijos strategijas autorius palieka daug vietos impulsyvumui bei netikėtumo faktoriui, nes motociklu vykdamas fotografuoti jis neturėjo aiškaus dienos tikslo. Objektus autorius pastebi atsitiktinai.
Autorius pristatydamas vieną iš savo darbų pasakoja bendravęs su Lietuvoje gerai žinomu fotografu Gintautu Trimaku, kurio įžvalga atskleidė tikrąjį Tado Kazakevičiaus atspirties tašką – jį patį. „Tu, iš tiesų, ne šiuos vaikus fotografavai, o save patį vaikystėje.“ Tikriausiai dėl šios priežasties nuotraukos spinduliuoja šiluma ir meile.
Šią parodą taip pat papildo ir prie fotografijose esančių herojų priartina rasti žmonėms nebereikalingi daiktai, kuriems parodos autorius suteikė antrą gyvenimą ir tapo neatskiriama pasakojimo apie Lietuvos kaimą dalimi.
Kviečiame aplankyti parodą iki š. m. lapkričio 30 dienos, Tauragės muziejaus fotografijos galerijoje.
Juozas Petkevičius
Informuojame, kad nuo 2021 m. kovo 17 d., trečiadienio, duris atveria muziejus ir du jo padaliniai: Tremties ir rezistencijos muziejus (Prezidento g. 38) Skaudvilės muziejus (Tauragės g. 24, Skaudvilė) Bilietus galima įsigyti ir internetu: https://tiketa.lt/LT/taurages_krasto_muziejus__24813 Šalyje galiojant karantinui, lankantis muziejuose privalu laikytis nustatytų asmens apsaugos reikalavimų. Muziejuje vyresni nei 6 metų asmenys privalo dėvėti nosį […]
Kovo 29 d. sukanką 18 metų, kai Lietuva buvo priimta į NATO. Vaikai gimę tą dieną, jau tapo pilnamečiais. Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija (angl. NATO– North Atlantic Treaty Organization; pranc. Organisation du traité de l’Atlantique nord, OTAN) – tarptautinė politinė ir karinė gynybinio pobūdžio sąjunga, įkurta 1949 m. balandžio 4 d. Vašingtone. Šiuo metu NATO […]
Slemo sąvoka 2023 metais tampa per siaura, be to, kultūros lauke matyti tendencijos, kad sakytinis žodis iš naujo permąstomas ir tam apibūdinti ieškoma naujų žodžių. Spalio 12 d. „Tauragės SLAM UP vakaro“ lankytojai girdėjo tekstus, artėjančius link „stand up“ žanro, nukrypstančius į istorijų pasakojimą, angliškai vadinamą storryteling‘ą. Buvo neįmelodintų repo tekstų. Išpažintinės poezijos. Eilėraščių, primenančių […]