Kviečiame rugsėjo 21 d. 17.00 val. į Tauragės pilį, kur naujoje Muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Parodą „Keliaujanti vaizduotė“ parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
VIETA: Tauragės pilis, I korpusas
LAIKAS: 2023 09 21, 17.00
DALYVAUJA: Dailininkas Stasys Eidrigevičius, pokalbį moderuos parodos kuratorė Lina Albrikienė
PARODA EKSPONUOJAMA: 09 15–10 15
Paroda „Keliaujanti vaizduotė“ pristato dalį Stasio Eidrigevičiaus knygų iliustracijų kolekcijos, kurią menininkas padovanojo Stasio Eidrigevičiaus menų centrui. Parodoje eksponuojami kūriniai, sukurti Vytautės Žilinskaitės knygai „Kelionė į Tandadriką“ (1984), Chose Muriljas „Mano draugas pelėdžiukas“ (1986) ir Ritos Repšienės „Laumių pasakoms“ (2008).
Išskirtinė keliaujančios parodos ekspozicinė architektūra gimsta iš ryškių „Stasiškų“ spalvų, neoninių šviesų. Sukurta namelio konstrukcija, kviečia žiūrovą susipažinti ne tik su Stasio kūryba, bet ir su jo spalvinga asmenybe.
Iš kūnų supinta vaivorykštė; paukščiai, surišti sparnais; katinas, lazda ir uodega pagavęs išsigandusią gyvatę; zuikis, praradęs dešinę ausį drobės įplyšime; gėlės kuokelis, prispaudęs miniatiūrinį šunytį; žirklės, kerpančios pabalusį veidą; vaikas, apipintas juosta; kūdikiai, įsivėlę į laumės plaukus; verpstę įsikandęs kaukėtasis; varlė, tvirtai prilaikanti ištrūkti bandančią vaivorykštę… Rodos, nė vienas Stasio Eidrigevičiaus sukurtas personažas, pristatomas parodoje, negali egzistuoti kaip atskiras ar atskirtas kūnas. Jie „veikia“ čia tik susipynę su kitais kūriniais ar objektais. Visi: tiek personažai, tiek įvairūs daiktai sulipę į nedalomą vientisą organizmą. Gal menininkas reflektuoja gamtos ir žmogaus ekosistemą, tą nenutrūkstamą grandinę? Objektai ir gyviai palaiko vienas kitą. Susivijusi piešiniuose vaizduojamųjų gija atspindi nedalomą, neišskiriamą draugystę, priklausymą ar priklausomybę vienas nuo kito bei kančią, kuri atsispindi suvaržymo, suspaudimo, surišimo motyvuose.
Suvaržymo motyvas labai svarbus Stasio kūryboje. Jis reflektuoja ir savo vaikystę kaimo atskirtyje nuo visuomenės, kultūros, vaikiškų „tikrųjų“ pramogų bei gyvenimą socialistinėje priespaudoje. Tačiau parodos pavadinimas „Keliaujanti vaizduotė“ žiūrovui leidžia išsiveržti iš iliustracijose vaizduojamų pančių. Jis įgalina mus ištrūkti, pasinerti į savąją fantazijų kelionę, peržengti visas įmanomas ribas, kur egzistuoja mitologinės, antropomorfinės būtybės. Žodis „kelionės“ taip pat yra nuoroda į Stasio biografinius aspektus, kai menininkas nuo vaikystės gyveno įvairiuose Lietuvos kaimuose ir miestuose, kol galiausiai 1980 m. emigravo į Varšuvą, kur iki šiol gyvena.
Žinoma, be knygų autorių turbūt nebūtų ir šių iliustracijų. Jei skaitėte bent vieną Stasio iliustruotą knygą, turėjote pastebėti, jog menininkas tiesiogiai nevaizduoja to, ką skaitome. Anot Stasio, prieš kurdamas iliustracijas, jis visada veda dialogą su tekstų autoriais, kurie, kaip, pavyzdžiui, Vytautė Žilinskaitė, atverdavo dar platesnį lauką jo fantazijai, užuot uždariusi ar užspaudusi ją.
Parodos kuratorė Lina Albrikienė
Stasys Eidrigevičius (arba tiesiog Stasys) – vienas garsiausių šiuolaikinių lietuvių dailininkų pasaulyje, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, pelnęs apie 40 tarptautinių apdovanojimų. Vilniaus dailės akademijos garbės daktaras (nuo 2009). Iš Panevėžio kilęs menininkas nuo 1980 m. gyvena Varšuvoje, Lenkijoje. Panevėžyje netrukus duris atvers SEMC – Stasio Eidrigevičiaus menų centras, pristatantis dailininko kūrinių kolekciją.
Renginyje bus fotografuojama. Daugiau informacijos: info@tauragesmuziejus.lt arba 8 676 87 756
Kultūros muitinės projektu Tauragės krašto muziejus „Santaka“ siekė aktualizuoti XIX a. kultūros paveldo objektą – Tauragės pilį ir menes, burti muziejaus draugų bendruomenę. Jei caro laikais per Tauragę pirmyn ir atgal migravo žmonės, daiktai ir idėjos, tai šiandien Kultūros muitinė užsipildo skirtingomis kultūrinėmis patirtimis.VASARIS – MUZIKOS MĖNUO. Kultūros muitinės projektas atidarytas atmosferinės muzikos koncertu. Grupė […]
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ trečią kartą organizuoja menų festivalį KVADRATU. Šiemet jis labiau orientuotas į kultūrinius potyrius, adaptuotus karantino sąlygomis. Tauragės centre visą vasarą bus eksponuojamos penkios fotografijų parodos, sukurtas tinklalaidžių ciklas, išleistas žemėlapis, organizuojamos teminės ekskursijos. Anksčiau kvietėme išeiti iš savo kvadrato. Kvietėme jame kartu pabūti. O 2021 metais kviečiame kvadratą atrasti pačioje Tauragėje. […]
Jau vasario mėnesį pakviesime jus į Alvido Jancevičiaus knygos-straipsnių rinkinio „Užmirštasis Tauroggenas“ pristatymą, kurio metu visi norintieji ją gaus ir galės gyvai pabendrauti su autoriumi. 500 vnt. tiražu išleistą storoką 350 puslapių knygą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė. Džiaugiamės vaisingu bendradarbiavimu su autoriumi. Nuoširdžiai dėkojame „Tauragės kurjerio“ laikraščio redakcijai už leidimą pasinaudoti […]