Energetinis perėjimas prie atsinaujinančių šaltinių yra būtinas, siekiant sumažinti aplinkos taršą ir išvengti negrįžtamų klimato pokyčių. Tauragėje pirmąkart organizuota „Klimato savaitę 2024“, kurioje buvo parodytas menininkės Monikos Dirsytės performansas „CO2“. Šis meninis vyksmas aktualizuoja itin svarbią šiandienos temą – žaliosios energijos svarbą mūsų pasaulyje.
PIRMOJI PERFORMANSO VALANDA BUVO TRANSLIUOTA TIESIOGIAI MUZIEJAUS FACEBOOK KANALE.
Performanso metu menininkė buvo uždaryta stiklinėje dėžėje, kurioje hipoksijos aparatas išretino deguonį, sukeldamas kritinę situaciją. Kaip minėjo menininkę lydėjęs Mindaugas Tendziagolskis: oras stiklo dėžėje yra išretintas, kai Monika paspaudžia mygtuką, užsidega raudona šviesa, tai reiškia, kad ji prašo duoti oro, gavusi jo – uždega žalią šviesą. Šie sprendimai yra metafora pasirinkimams, kuriuos šiandien privalome priimti dėl klimato ir energijos šaltinių. Paskutinės performanso valandos buvo menininkei sunkiausios.
Trukęs šešias valandas meninis įvykis į Tauragės pilies menes prikvietė didžiulius srautus atsitiktinių lankytojų. Įstabiausia, kad šis performerės pasirodymas išsyk emociškai paliesdavo lankytojus. Matydami už stiklo nekomfortiškai įsitaisiusią menininkę, lankytojai nejučiomis stabteldavo ir ilgiau įsižiūrėdavo, pradėdavo gilintis į performanso „CO2“ sumanymą. Buvo nemažai žiūrovų, kurie performansą ne tik pažiūrėjo, bet vėliau ir atsivedė daugiau žmonių. Keletą vaikų bandė komunikuoti su menininke, rašydami žinutes telefono ekrane. Sulaukę atsako, likdavo menėse tiek, kiek tik leisdavo jų tėvai. Tiesa, moksleivė vardu Emilija pasiryžo išlaukti iki performanso „CO2“ pabaigos ir pasitikti menininkę, išlendančią iš stiklo dėžės.
Klimato savaitę Tauragėje organizuoja Tauragės rajono savivaldybė.
Tekstą parengė Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Kultūros-edukacijų skyriaus vedėja Renata Jančiauskienė
Kviečiame istorijos, vokiečių k. mokytojus vesti netradicines pamokas Tremties ir rezistencijos muziejuje (Prezidento g. 38), tema „Vilko vaikai“. Moksleiviai turės unikalią galimybę pamatyti čia eksponuojamą stendinę parodą „Vilko vaikai Saksonijoje“. Tai vokiečių sukurta paroda, kurią pirmą kartą į Lietuvą atvežė Berlyno Humboldto universiteto istorijos profesorė ir Vokietijos istorijos instituto Varšuvoje direktoriaus pavaduotoja Ruth Leiserowitz. Pastaraisiais […]
Gerai papasakota istorija – kaip smūgis į paširdžius. Nuo jos prašviesėja galvoje ir nuskaidrėja mintys.
Penktadienį Tauragės pilies kiemelyje oficialiai atidaryti Lietuvos kultūros sostinės metai. Daug atlikėjų, daug renginio lankytojų, daug įspūdžio. Jeigu atkreipėte dėmesį į Pilies langus – juose virė gyvenimas. Štai kokie personažai pasirodė muziejaus languose. Ar mus matėt? XIX a. fotografas ir Onorė de Balzako mylimoji Evelina Hanska, laukianti mylimojo laiško iš Taurogeno. Freilina, gyvenanti aristokratiškai rūmuose. […]