Pastaraisiais metais vis dažniau tauragiškiai mato danguje stambių baltų kirų, kartais net rytais iš miego vietoj žadintuvo pažadina jų garsūs klykavimai. Tai yra sidabriniai kirai.
Natūralioje aplinkoje sidabriniai kirai dažnai gyvena kolonijomis ir perėjimui pasirenka smėlėtas ir akmenuotas pakrantes ir saleles, kur ir krauna lizdus. Jų racionas labai įvairus. Kirai minta žuvimi, vėžiagyviais, moliuskais, graužikais, driežais, kitų paukščių kiaušiniais ir jaunikliais, vabzdžiais ir jų lervomis, uogomis ir grudais. Tai yra jų natūralus maistas.
Nuo XX amžiaus pabaigos susiformavo atskiros sidabrinių kirų populiacijos, miesto populiacijos. Šitie sidabriniai kirai nevengia žmonių, mielai apsigyvena didesniuose miestuose, peri ant daugiaaukščių pastatų stogų ir dažnai minta maisto atliekomis.
Tokia populiacija formuojasi ir Tauragės mieste. Kirai pamėgo miesto sąvartyną, kur gyvena ir maitinasi visą žiemą, o atėjus pavasariui, pradeda lankytis mieste. Informacijos apie sidabrinių kirų perėjimą Tauragės krašte dar nėra, bet pernai buvo pastebėta kirų pora, įtartinai susidomėjusi pilies pastatų stogais. Jie dažnai atskrisdavo ir ilgai tupėdavo ant stogo.
Buvo stebimi ir tuoktuvinių kirų žaidimų elementai. Lizdo šita kirų pora pernai taip ir nesukrovė, bet šiemet ir vėl ant pilies pastato stogo jau kovo mėnesį su klykavimais nusileido pora stambių baltų kirų. Ir štai, balandžio pabaigoje kirai pagaliau apsisprendė dėl savo perėjimo vietos. Dabar jau drąsiai galima tvirtinti, kad Tauragėje sidabriniai kirai peri. Nuotraukoje gerai matomas išriedėjęs iš lizdo kiaušinis.
Aleksandras Naryškin
Tauragės krašto muziejus „Santaka“
Tauragės turizmo informacijos centras vykdo projektą, kurio metu vykdomos gyventojų aktyvumą skatinančios veiklos, skatinamas savarankiškas gyventojų keliavimas bei turizmo paslaugų vystymas Tauragės rajone. Projekto metu įtraukiamos daugiavaikės šeimos ir šeimos, kurioms teikiamos socialinės paslaugos, turizmo paslaugų teikėjai, vietos bendruomenės. 2019-10-01 buvo įvykdytas pirmasis projekto etapas. Turizmo paslaugų teikėjams suorganizuotas seminaras „Aktyvaus poilsio skatinimas ir turizmo […]
Restauruoti skalviški archeologiniai radiniai Šiais metais įgyvendintas projektas, kurio metu buvo konservuoti ir restauruoti skalviški archeologiniai radiniai, iš viso – 87 vnt. Istorinio laiko slegiamas, kartais vis dar suskamba skalvių genties vardas. Mažai žinome apie juos – vakarų baltų gentį. Dar sunkiau apibrėžti šių žmonių gyventą teritoriją, kuri įvairiais laikotarpiais kito. Mokykliniuose ir pažintiniuose atlasuose […]
Lietuvos ir Pasaulio fotografijos leidiniuose plačiai nuskambėjusi fotografo Tado Kazakevičiaus paroda „Tai, ko nebebus“ atkeliavo į Tauragės fotografijos galeriją. „Fotografas penkerius metus dokumentavo nykstančius Lietuvos kaimo žmones, stebėdamas gyvenimą įprasminančias kasdienybės detales ir artimų žmonių ryšį atskleidžiančias jų bendravimo akimirkas“ pastebi menotyrininkas Tomas Pabedinskas. Parodoje taip pat eksponuojami kelionių po kaimus metu rasti artefaktai, bei […]