Kirai Tauragėje
2022 gegužės 6

Pastaraisiais metais vis dažniau tauragiškiai mato danguje stambių baltų kirų, kartais net rytais iš miego vietoj žadintuvo pažadina jų garsūs klykavimai. Tai yra sidabriniai kirai.

Natūralioje aplinkoje sidabriniai kirai dažnai gyvena kolonijomis ir perėjimui pasirenka smėlėtas ir akmenuotas pakrantes ir saleles, kur ir krauna lizdus. Jų racionas labai įvairus. Kirai minta žuvimi, vėžiagyviais, moliuskais, graužikais, driežais, kitų paukščių kiaušiniais ir jaunikliais, vabzdžiais ir jų lervomis, uogomis ir grudais. Tai yra jų natūralus maistas.

Nuo XX amžiaus pabaigos susiformavo atskiros sidabrinių kirų populiacijos, miesto populiacijos. Šitie sidabriniai kirai nevengia žmonių, mielai apsigyvena didesniuose miestuose, peri ant daugiaaukščių pastatų stogų ir dažnai minta maisto atliekomis.

Tokia populiacija formuojasi ir Tauragės mieste. Kirai pamėgo miesto sąvartyną, kur gyvena ir maitinasi visą žiemą, o atėjus pavasariui, pradeda lankytis mieste. Informacijos apie sidabrinių kirų perėjimą Tauragės krašte dar nėra, bet pernai buvo pastebėta kirų pora, įtartinai susidomėjusi pilies pastatų stogais. Jie dažnai atskrisdavo ir ilgai tupėdavo ant stogo.

Buvo stebimi ir tuoktuvinių kirų žaidimų elementai. Lizdo šita kirų pora pernai taip ir nesukrovė, bet šiemet ir vėl ant pilies pastato stogo jau kovo mėnesį su klykavimais nusileido pora stambių baltų kirų. Ir štai, balandžio pabaigoje kirai pagaliau apsisprendė dėl savo perėjimo vietos. Dabar jau drąsiai galima tvirtinti, kad Tauragėje sidabriniai kirai peri. Nuotraukoje gerai matomas išriedėjęs iš lizdo kiaušinis.

Aleksandras Naryškin

Tauragės krašto muziejus „Santaka“

Prenumeruokite naujienlaiškį!
Kitos naujienos
Tauragės fotografijos galerijoje – „Tai, ko nebebus“
2021 rugsėjo 30

Lietuvos ir Pasaulio fotografijos leidiniuose plačiai nuskambėjusi fotografo Tado Kazakevičiaus paroda „Tai, ko nebebus“ atkeliavo į Tauragės fotografijos galeriją.  „Fotografas penkerius metus dokumentavo nykstančius Lietuvos kaimo žmones, stebėdamas gyvenimą įprasminančias kasdienybės detales ir artimų žmonių ryšį atskleidžiančias jų bendravimo akimirkas“ pastebi menotyrininkas Tomas Pabedinskas. Parodoje taip pat eksponuojami kelionių po kaimus metu rasti artefaktai, bei […]

INTERAKTYVUS TAURAGĖS SĄJŪDŽIO ISTORIJOS PASAKOJIMAS
2023 lapkričio 7

Prieš 35 metus buvo įkurtas visuomeninis Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis, atliepęs socialinius, kultūrinius ir politinius lietuvių tautos valstybingumo pokyčius. Kitais, 2024 metais, minėsime Baltijos kelio, sujungusio Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones į gyvąją laisvės grandinę 35-ąsias metines. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į atnaujintą ir papildytą Sąjūdžio ekspoziciją Tremties ir rezistencijos muziejuje (Prezidento g. 38, Tauragė), […]

Sukanka 70 metų nuo partizanų Antano ir Zigmo Sudeikių žūties
2022 gegužės 20

1952 metų gegužės 21 dieną, Tauragės rajone esančiame Tyrelių miške, netoli nuo Žygaičių seniūnijos Aukštupių k., kaudamiesi su daug didesnėmis priešo pajėgomis, garbingai žuvo Kęstučio apygardos, Jūros (Žalgirio) būrio vadas Antanas Sudeikis, partizaninis slapyvardis Girėnas ir jo brolis Zigmas Sudeikis, partizaninis slapyvardis Darius. Kitas brolis Albinas Sudeikis, partizaninis slapyvardis Algirdas, žuvo 1950-01-12 ir buvo palaidotas […]