Pro Memoria Broniui Martinkui
2022 sausio 10

Pro Memoria

Bronius Martinkus (1947–2022)

Nepriklausomos Lietuvos architektai išeina vienas po kito, palikdami neišdildomus ženklus jos istorijoje. Šį savaitgalį, Sausio 13-osios, Laisvės gynėjų dienos išvakarėse, netekome vieno iš Sąjūdžio įkūrėjų Tauragėje – Broniaus Martinkaus. Neseniai palaidojome dar vieną sąjūdietį – a. a. Joną Liorančą.

Laisvai Lietuvai perkopus trisdešimtmečio slenkstį, privalome saugoti Atgimimo laikotarpio atmintį, kai kaip tyro oro gurkšnį gaudėme tuomet pirmuosius garsiai ištartus žodžius apie laisvę, nepriklausomą Tėvynę, skandavome LIE-TU-VA. Tauragiškis Bronius Martinkus – žmogus, kuris visada buvo šių įvykių priešakyje.

B. Martinkus aktyviai įsijungė į Sąjūdžio veiklą ir 1988-ųjų metų rugsėjį, kartu su kitais bendraminčiais, Tauragėje kūrė Sąjūdžio iniciatyvinę grupę, vėliau jai pirmininkavo, buvo išrinktas į Sąjūdžio Seimą ir jo tarybą.

„Pirmieji patriotizmo daigai sudygo vaikystėje, šeimoje. Senelis Antanas Martinkus buvo politinis kalinys, daug metų kalėjo Krasnojarsko srityje buvusiame kalėjime. Tėveliui, dėl laimingai susiklosčiusių aplinkybių, pavyko išvengti tremties. Todėl man patriotizmas, meilė Lietuvai – nėra parodomoji, o tikra, išgyventa ir išjausta,“– prieš šešerius metus tuomet žurnalisto Tomo Raulinavičiaus kalbinamas, yra sakęs B. Martinkus.

Kaip Laisvės gynėjas, B. Martinkus yra apdovanotas Padėkos raštu už aktyvią veiklą saugant ir puoselėjant Lietuvos nepriklausomybę.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ padalinyje, Tremties ir rezistencijos muziejuje 2021 m. rugpjūtį atidaryta Ekspozicija „Sąjūdžio kambarys“. B. Martinkus – Tauragės Sąjūdžio grupės aktyvistas, vienas pirmųjų perdavė muziejui unikalią relikviją – a. a. monsinjoro Petro Puzaro šventintą Tauragės Sąjūdžio grupės vėliavą.

Kartu su vėliava buvo perduotas ir įstabus paveikslas, kurį Tauragės Sąjūdžiui buvo padovanojusi mokytoja Birutė Venckienė bei Sąjūdžio ženkliukai. Ir vėliava, ir paveikslas visą šį laikotarpį buvo saugomi pas gerbiamą Bronių. Kaip jis pats teigė, visa tai perduodantis ne nuo savęs, o nuo visų Tauragės Sąjūdžio grupės dalyvių. Perduoda tam, kad tie daiktai, dabar tapę eksponatais, bylotų praeitį, kad būtų prisiminimas ateinančioms kartoms.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ kolektyvas amžinai liks dėkingas B. Martinkui už meilės Lietuvai puoselėjimą ir pagalbą renkant eksponatus Sąjūdžio ekspozicijai. Reiškiame nuoširdžią užuojautą gerbiamo Broniaus šeimai.

Muziejaus archyvo/Juozo Petkevičiaus nuotrauka

Prenumeruokite naujienlaiškį!
Kitos naujienos
„Tremtis vaiko akimis“
2021 liepos 7

Tremties ir rezistencijos muziejuje veikia piešinių paroda „Tremtis vaiko akimis“. Tremtis įrėžė į žmonių atmintį didelį skausmą ir paliko gilius randus jų širdyse. Įstrigęs žodis Sibiras, sugriautos žmonių ateitys, išskirtos šeimos… Ir sunkūs dundantys gyvuliniai vagonai…. Kiek sudužusių gyvenimų, kiek nepamirštamų tragedijų…. Birželio 14 dieną visa Lietuva minėjo 80 metų nuo pirmųjų trėmimų. Ta proga […]

KVIEČIAME Į RESTAURUOTO 1930 M. TAURAGĖS MIESTO ŽEMĖLAPIO SUTIKTUVES
2022 rugpjūčio 16

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia istorijos, kraštotyros, kultūros paveldo entuziastus ir profesionalus į restauruoto 1930 m. Tauragės miesto žemėlapio sutiktuves bei aptarti šio vienetinio eksponato įveiklinimo galimybes, tyrinėjant Tauragės miesto istoriją, ieškant tapatumo ženklų. Daugiau informacijos: 862259269 arba renginiai@tauragesmuziejus.lt  Data: 2022-08-19 (penktadienis) Laikas: 17 val. Vieta: Istorijos ekspozicijos salė Žemėlapio restauravimo projektą finansavo Lietuvos kultūros […]

Parodos „Vasario 16-osios šventė 1919–1940 metais: susitelkimas ateičiai“ pristatymas
2021 liepos 12

Lietuvos nacionalinis muziejus ir Signatarų namai parengė ir šalies regionų bendruomenėms dovanoja kilnojamąją parodą apie Vasario 16-osios šventę ir jos minėjimo tradicijas 1919–1940 metais. Specialiai šiai parodai muziejininkai sukūrė ir nuotaikingą edukaciją pagal rašytojo Antano Vienuolio tarpukariu skelbtas vizijas ir pranašystes, kaip Vasario 16-oji atrodys po šimto metų, t. y. dabar. Liepos 23 d. 16 […]