Pro Memoria
Bronius Martinkus (1947–2022)
Nepriklausomos Lietuvos architektai išeina vienas po kito, palikdami neišdildomus ženklus jos istorijoje. Šį savaitgalį, Sausio 13-osios, Laisvės gynėjų dienos išvakarėse, netekome vieno iš Sąjūdžio įkūrėjų Tauragėje – Broniaus Martinkaus. Neseniai palaidojome dar vieną sąjūdietį – a. a. Joną Liorančą.
Laisvai Lietuvai perkopus trisdešimtmečio slenkstį, privalome saugoti Atgimimo laikotarpio atmintį, kai kaip tyro oro gurkšnį gaudėme tuomet pirmuosius garsiai ištartus žodžius apie laisvę, nepriklausomą Tėvynę, skandavome LIE-TU-VA. Tauragiškis Bronius Martinkus – žmogus, kuris visada buvo šių įvykių priešakyje.
B. Martinkus aktyviai įsijungė į Sąjūdžio veiklą ir 1988-ųjų metų rugsėjį, kartu su kitais bendraminčiais, Tauragėje kūrė Sąjūdžio iniciatyvinę grupę, vėliau jai pirmininkavo, buvo išrinktas į Sąjūdžio Seimą ir jo tarybą.
„Pirmieji patriotizmo daigai sudygo vaikystėje, šeimoje. Senelis Antanas Martinkus buvo politinis kalinys, daug metų kalėjo Krasnojarsko srityje buvusiame kalėjime. Tėveliui, dėl laimingai susiklosčiusių aplinkybių, pavyko išvengti tremties. Todėl man patriotizmas, meilė Lietuvai – nėra parodomoji, o tikra, išgyventa ir išjausta,“– prieš šešerius metus tuomet žurnalisto Tomo Raulinavičiaus kalbinamas, yra sakęs B. Martinkus.
Kaip Laisvės gynėjas, B. Martinkus yra apdovanotas Padėkos raštu už aktyvią veiklą saugant ir puoselėjant Lietuvos nepriklausomybę.
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ padalinyje, Tremties ir rezistencijos muziejuje 2021 m. rugpjūtį atidaryta Ekspozicija „Sąjūdžio kambarys“. B. Martinkus – Tauragės Sąjūdžio grupės aktyvistas, vienas pirmųjų perdavė muziejui unikalią relikviją – a. a. monsinjoro Petro Puzaro šventintą Tauragės Sąjūdžio grupės vėliavą.
Kartu su vėliava buvo perduotas ir įstabus paveikslas, kurį Tauragės Sąjūdžiui buvo padovanojusi mokytoja Birutė Venckienė bei Sąjūdžio ženkliukai. Ir vėliava, ir paveikslas visą šį laikotarpį buvo saugomi pas gerbiamą Bronių. Kaip jis pats teigė, visa tai perduodantis ne nuo savęs, o nuo visų Tauragės Sąjūdžio grupės dalyvių. Perduoda tam, kad tie daiktai, dabar tapę eksponatais, bylotų praeitį, kad būtų prisiminimas ateinančioms kartoms.
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ kolektyvas amžinai liks dėkingas B. Martinkui už meilės Lietuvai puoselėjimą ir pagalbą renkant eksponatus Sąjūdžio ekspozicijai. Reiškiame nuoširdžią užuojautą gerbiamo Broniaus šeimai.
Muziejaus archyvo/Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Pirmadienio rytą pasitinkame neįprastoje rimtyje, juk mes galime daugiausiai papasakoti, kas yra negrįžtamai prarandama per karus – muziejiniai eksponatai tą liudija. Europos istorija vėl perrašoma. Solidarizuojamės su Ukrainos žmonėmis, kurie šiuo metu patiria Rusijos agresiją. Palaikome Ukrainą. Слава Україні! Героям слава! Glory to Ukraine! Glory to the heroes! Šlovė Ukrainai! Šlovė herojams! Kviečiame prisidėti prie […]
Penktadienį Tauragės pilies kiemelyje oficialiai atidaryti Lietuvos kultūros sostinės metai. Daug atlikėjų, daug renginio lankytojų, daug įspūdžio. Jeigu atkreipėte dėmesį į Pilies langus – juose virė gyvenimas. Štai kokie personažai pasirodė muziejaus languose. Ar mus matėt? XIX a. fotografas ir Onorė de Balzako mylimoji Evelina Hanska, laukianti mylimojo laiško iš Taurogeno. Freilina, gyvenanti aristokratiškai rūmuose. […]
Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje, kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: […]