Pro Memoria
Bronius Martinkus (1947–2022)
Nepriklausomos Lietuvos architektai išeina vienas po kito, palikdami neišdildomus ženklus jos istorijoje. Šį savaitgalį, Sausio 13-osios, Laisvės gynėjų dienos išvakarėse, netekome vieno iš Sąjūdžio įkūrėjų Tauragėje – Broniaus Martinkaus. Neseniai palaidojome dar vieną sąjūdietį – a. a. Joną Liorančą.
Laisvai Lietuvai perkopus trisdešimtmečio slenkstį, privalome saugoti Atgimimo laikotarpio atmintį, kai kaip tyro oro gurkšnį gaudėme tuomet pirmuosius garsiai ištartus žodžius apie laisvę, nepriklausomą Tėvynę, skandavome LIE-TU-VA. Tauragiškis Bronius Martinkus – žmogus, kuris visada buvo šių įvykių priešakyje.
B. Martinkus aktyviai įsijungė į Sąjūdžio veiklą ir 1988-ųjų metų rugsėjį, kartu su kitais bendraminčiais, Tauragėje kūrė Sąjūdžio iniciatyvinę grupę, vėliau jai pirmininkavo, buvo išrinktas į Sąjūdžio Seimą ir jo tarybą.
„Pirmieji patriotizmo daigai sudygo vaikystėje, šeimoje. Senelis Antanas Martinkus buvo politinis kalinys, daug metų kalėjo Krasnojarsko srityje buvusiame kalėjime. Tėveliui, dėl laimingai susiklosčiusių aplinkybių, pavyko išvengti tremties. Todėl man patriotizmas, meilė Lietuvai – nėra parodomoji, o tikra, išgyventa ir išjausta,“– prieš šešerius metus tuomet žurnalisto Tomo Raulinavičiaus kalbinamas, yra sakęs B. Martinkus.
Kaip Laisvės gynėjas, B. Martinkus yra apdovanotas Padėkos raštu už aktyvią veiklą saugant ir puoselėjant Lietuvos nepriklausomybę.
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ padalinyje, Tremties ir rezistencijos muziejuje 2021 m. rugpjūtį atidaryta Ekspozicija „Sąjūdžio kambarys“. B. Martinkus – Tauragės Sąjūdžio grupės aktyvistas, vienas pirmųjų perdavė muziejui unikalią relikviją – a. a. monsinjoro Petro Puzaro šventintą Tauragės Sąjūdžio grupės vėliavą.
Kartu su vėliava buvo perduotas ir įstabus paveikslas, kurį Tauragės Sąjūdžiui buvo padovanojusi mokytoja Birutė Venckienė bei Sąjūdžio ženkliukai. Ir vėliava, ir paveikslas visą šį laikotarpį buvo saugomi pas gerbiamą Bronių. Kaip jis pats teigė, visa tai perduodantis ne nuo savęs, o nuo visų Tauragės Sąjūdžio grupės dalyvių. Perduoda tam, kad tie daiktai, dabar tapę eksponatais, bylotų praeitį, kad būtų prisiminimas ateinančioms kartoms.
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ kolektyvas amžinai liks dėkingas B. Martinkui už meilės Lietuvai puoselėjimą ir pagalbą renkant eksponatus Sąjūdžio ekspozicijai. Reiškiame nuoširdžią užuojautą gerbiamo Broniaus šeimai.
Muziejaus archyvo/Juozo Petkevičiaus nuotrauka
2017-uosius UNESCO buvo paskelbusi Liudviko L. Zamenhofo, esperanto kalbos kūrėjo, metais. 2019 metais sukako 160 metų nuo šio asmens gimimo. Esperanto yra visavertė kalba, genialus XIX a. lingvistinis išradimas, puikiai gyvuojantis iki šiol. Ja visame pasaulyje bendrauja tūkstančiai žmonių, leidžiamos knygos ir periodiniai leidiniai. Lietuvos esperantininkų sąjungai padedant Liudvikui L. Zamenhofui skirta paroda jau pabuvojo […]
Tauragės krašto muziejus „Santaka” kviečia mokytojus tradicinę istorijos pamoką pakeisti į integruotą pamoką Tauragės muziejaus Fotografijos galerijoje Sausio 13-osios įvykių tema. Šiuo metu čia eksponuojama VDU Šiuolaikinių menų katedros profesoriaus bei žymaus fotomenininko Romualdo Požerskio fotografijų paroda – „1991 Sausis”. Autorius nukelia į tas lemtingas tautos istoriją pakeitusias akimirkas, atvedusias į nepriklausomos valstybės atkūrimą, tačiau […]
Itin prastos būklės, trupantis, perplyšęs į tris dalis 1930 m. vienetinis ranka braižytas Tauragės planas išliks dar ilgai. Už gerai atliktą darbą dėkingi Šilutės Hugo Šojaus muziejaus restauratorei Natalijai Kučinskajai. Tai reikšmingas eksponatas, kuriame matomi senieji gatvių pavadinimai, jų išsidėstymas, miesto užstatymas, svarbesni objektai, būsimasis pramonės rajonas, senųjų kapinių išplanavimas ir kita. Vaizduojamos ir gatvės, […]