Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pradeda bendrą projektą ir renginių ciklą, skirtą vaikų likimų karo akivaizdoje atminčiai aktualizuoti.
Kviečiame į pirmąjį renginį-diskusiją „Rytų Prūsijos krašto vokiečių vaikas ir Antrasis pasaulinis karas“.
Antrojo pasaulinio karo pabaigoje ir pokario metais iš buvusios Rytų Prūsijos į sovietų Lietuvą pateko tūkstančiai vienišų, alkanų Rytų Prūsijos krašto žmonių, tarp kurių daugiausiai – moterų ir vaikų. Pėsčiomis ir prekiniais traukiniais patekusiems Rytų Prūsijos krašto žmonėms Lietuva sieta su viltimi išlikti tragiškame pokario pasaulyje. Nors lietuvių žmonių pagalbos dėka buvo išsaugotos Rytų Prūsijos vaikų, geriausiai žinomų kaip vokietukai gyvybės, gyvenimas sovietų Lietuvoje reiškė tikrosios tapatybės slėpimą. Praėjus penkiasdešimt metų su paskelbta Lietuvos nepriklausomybe ir laisve, Rytų Prūsijos krašto vaikai pirmą kartą išdrįso viešai ir atvirai kalbėti apie savo patirtį, pradėdami kovą už jų patirties pripažinimą Vokietijoje.
Diskusijoje dalyvaus: vilko vaikus vienijančios bendrijos Edelweiss-Wolfskinder pirmininkė Luisė Kažukauskienė, Lietuvos garbės konsulas Vokietijoje, Baden-Wiutenburgo žemėje prof. dr. Wolfgang von Stettin ir istorikė Rūta Matimaitytė. Renginyje taip pat dalyvaus Vokietijos ambasados Lietuvoje atstovas bei gyvi amžininkai vilko vaikai, kurie pasidalins asmeninėmis istorijomis.
VIETA: Tauragės bendruomenių namai, Vytauto g. 141, Tauragė
LAIKAS: rugpjūčio 29 d. 13.00 val.
Projektas „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“ – 7 paskaitų ciklas, kuriuo siekiama visuomenę supažindinti su žydų, Klaipėdos krašto ir buvusios Rytų Prūsijos vaikų istorijomis Antrojo pasaulinio karo ir pokario metais. Projekto veiklų metu asmeniniais karo išgyvenimais dalinsis gyvi liudininkai buvę Rytų Prūsijos krašto vokiečių vaikai (geriau žinomi kaip vilko vaikai). Projektu skatinamas skirtingų bendruomenių: Lietuvos žydų (litvakų), vokiečius vienijančių organizacijų ir vietos, Tauragės ir Pagėgių krašto bendruomenių dialogas ir įsitraukimas į projektą, supažindinant su skirtingomis vaikų patirtimis Antrojo pasaulinio karo pabaigoje ir pokario metais ir šio reiškinio materialine atmintimi.
Artėjantys ciklo renginiai:
Rugsėjo 5 d. 15 val. Edukacinis susitikimas su Lietuvos žydų bendruomene “Šalom,Tauragė”. Susitikimą ves Dovilė Rūkaitė ir Natalja Cheifec. Edukacinė paskaita apie žydų tradicijas, papročius bei šeimos Holokausto atmintį. Renginio partnerė – Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė. Pilies menės.
Rugsėjo 19 val. 15 val. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus kilnojamos parodos „Lietuvos žydai už geležinės uždangos” pristatymas ir muziejininkės Aušros Rožankevičiūtės paskaita „Būti žydu Lietuvoje. Stalinistinio laikotarpio patirtys”. Renginio partneris Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus. Pilies menės, plytinė salė.
Spalio 6 d. 16 val. Prof. dr. Ruth Leiserowitz paskaita „Radikaliai sunaikinta vaikystė: Kaip Antrasis pasaulinis karas įsikišo į žydų vaikų gyvenimą“. Tremties ir rezistencijos muziejus. (Prezidento g. 38).
Spalio 12 d. 12 val. renginys prie vilko vaikų paminklo Mikytuose. Renginyje dalyvauja Martyno Jankaus muziejaus vadovė. Renginio partnerė Pagėgių savivaldybė.
Spalio 19 d. 12 val. Tauragės Žalgirių gimnazijos susitikimas su vilko vaiku. Tauragės Žalgirių gimnazija (Moksleivių al. 14).
Spalio 26 d. 14 val. Rūtos Matimaitytės paskaita apie vilko vaikus trečiojo amžiaus universiteto studentams ir asmenims turintiems klausos negalią. Pilies menės.
Renginio organizatorius Tauragės krašto muziejus „Santaka“
Projektą finansuoja Kultūros paveldo departamentas ir Tauragės rajono savivaldybė.
Partneriai: Vokietijos ambasada Vilniuje, Edelweis-wolfskinder, Vilniaus Gaono žydų muziejus, Martyno Jankaus muziejus, Jurbarko rajono savivaldybė, Pagėgių savivaldybė, Lietuvos žydų bendruomenė.
Daugiau informacijos tel. Nr. 8 655 56 300 arba el.p. ausra.norviliene@tauragesmuziejus.lt