Kovo 4-ąją – Užgavėnės, triukšminga žiemos palydų ir pavasario sutiktuvių šventė, menanti senas tradicijas. Ji švenčiama septynias savaitės iki Šv. Velykų, pasninko pabaigos, kada būna „dešra užrakinta, kilbasa užkabinta“.
Kaukės – privalomas Užgavėnių atributas. Kiekviena kaukė – velnio, raganos, daktaro, arklio, ožio, gervės ir kt. – suteikdavo tam tikrą vaidmenį. Velniai ir raganos kuo baisiausi, iššieptais nasrais, iškištais liežuviais, taip ir tyko ką nors iškrėsti. „Kai mano liekarstvų (vaistų) pavartosi, tai visą sveikatą kaip ranka nuims“, – pokštaudavo daktarai.
Pagramantyje gyvenusi Morta Kalašinskienė 1991 metais pasakojo, kad dar XX a. II pusėje Užgavėnių persirengėliai buvo vadinami „meškininkais“. Kas neturėdavo išverstų kailinių, prie rūbų pritvirtindavo daug popieriaus juostelių, kad atrodytų gauruotas. Kailis, gauruotumas reiškė laimingą dalią ir turtus. Užgavėnių „meškininkai“ aplankydavo keletą artimesnių kaimų. Su dainom, su muzika, nes per Užgavėnes reikėjo daug juoktis, šokti, linksmintis, voliotis ant žemės, kad ją pažadintum ir išvytum žiemą iš kiemo.
Per Užgavėnes reikia sočiai prisivalgyti. Žemaitijoje, taip pat ir Tauragės krašte pagrindinis apeiginis valgis buvo ne blynai, o šiupinys, virtas iš įvairių kruopų ir žirnių su stačiai įsmeigta kiaulės uodega. Sveikiname visus su švente. Skalsaus šiupinio!
Nuotraukose tautodailininko Antano Bagdono (1928-2015) kaukės iš muziejaus fondų. Dalis kaukių eksponuojama muziejaus Etnografijos ekspozicijoje.
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ įsikūręs unikalioje vietoje – tai rūmų architektūrinis ansamblis, statytas 1844–1847 metais carinės Rusijos muitinės veiklos paskirčiai, nuo XX a. pradžios vadinamas pilimi. Pastatas ne tik daugybę kartų keitė paskirtį, bet čia nuo seno vyko ir kultūros mainai. Mat čia šeimininkavo ir rusai, ir vokiečiai, kol galiausiai Pilis tapo Tauragės simboliu ir […]
Lygiai prieš trejus metus – 2022 m. vasario 24 d. rytą pasaulis pakraupo išgirdęs, kad putininė Rusija užpuolė savo kaimynę Ukrainą. Prasidėjo tokio masto karas, kokio Europa nematė nuo pat Antrojo pasaulinio karo laikų. Tačiau Rusija pradėjo karo veiksmus gerokai anksčiau. Iš tiesų Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą prasidėjo dar 2014 m. vasario mėn., kai […]
Karpinių paroda, įkvėpta Vydūno, iš muziejaus Etnografijos ekspozicijos keliauja į kaimyninius Pagėgius. Nuo 2022 m. kovo 1 d. iki balandžio 29 d. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ eksponatus – respublikinio karpinių plenero „Tautodailė vydūniška dvasia“ darbus galėsite pamatyti Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje (Jaunimo g. 3, Pagėgiai). Maloniai kviečiame apsilankyti.