ANTRAS KŪRYBOS ŽURNALAS – ANTRAS KOMIKSAS APIE TAURAGĘ
2023 lapkričio 30
Komikso ŠTAKGIKĖ autorė Kamilė Saukaitė-Etingetown

Vakar Tauragės pilies menėse buvo pristatytas kūrybos žurnalas „Slemas su ragais Nr. 2“. Kviečiame paskaityti interviu su Kamilė Saukaitė-Etningetown, kuri šiais metais sukūrė komiksą. Autorę kalbina Renata Karvelis-Jančiauskienė, leidinio redaktorė, poetė, slemerė, „Slemas su ragais“ sumanytoja ir organizatorė.

RENATA: Pasidalink asmeniniu įspūdžiu, ką tau reiškė Tauragei ir apie Tauragę kurti komiksą? Primenu, kad tai jau antras šios autorės sukurtas komiksas.

KAMILĖ: Išvažiavusi gyventi į Vilnių, vis grįždami pastebim mažas detales, kurios pasikeitė per tą laiką, kol mūsų nebuvo – tai ten kažką naujo pastatė, ten ir ten kažką sutvarkė. Tai įrodo, kad miestas klesti, o mano komiksai šiuose leidiniuose irgi yra tos mažos detalės! Džiaugiuosi, kad prisidedu prie Tauragės kultūrinio puoselėjimo.

RENATA: Kodėl komiksai? Žinau, kad žmogaus teisių tema esi sukūrusi visą jų seriją. Ar komiksas padeda lengviau perteikti svarbią visuomenei žinutę?

KAMILĖ: Mano ir meno meilės istorija labai ilga ir komplikuota. Nuo pat vaikystės mane lydėjo muzika – baigiau muzikos mokyklą. Tada kažkaip po ekskursijos dailės akademijoj devintoje klasėje man atsivėrė meno pasaulis ir pradėjau lankyti dailės ir fotografijos pamokas. Na ir galiausiai, kažkaip vienais metais sugalvojau draugėm gimtadieniui komiksus nupiešti ir tada pajutau tą meilę iš pirmo žvilgsnio, kaip filmuose. Pasiūlei tu nupiešti pirmąjį komiksą ir nuo ten įvykiai ir mano meilės istorija su menu toliau rutuliavosi – išleidau daugiau komiksų, baigiau UI/UX dizaino kursus ir dabar esam čia!

RENATA: Juozo Gaižausko istorija įvyksta tuo metu, kuomet tu net nesi gimusi. Kaip pavyko perpasakoti monospektaklio siužetą vaizdų kalba?

KAMILĖ: Perteikti tų laikų gyvenimą man padėjo prisiminti literatūros pamokas. Turėjau nuostabią lietuvių kalbos mokytoją Vitaliją, kuri labai vaizdžiai pasakodavo tuometinių lietuvių gyvenimą, kaip sunku būdavo ir kaip viskas atrodydavo. Komikse, aišku, yra ir mano kartos interpretacijų, tačiau stengiausi kuo labiau suteikti skaitytojams tokią „grįžimo į praeitį“ atmosferą padalindama komiksą į tris dalis: pradžia – Juozas sveikinasi su publika ir pristato savo monologą; pabaiga – Juozas atsisveikina su publika verkdamas; ir pati svarbiausia dalis – į sceną įvažiuoja aparačiukas kuris transliuoją Juozo vaikystę kaip filmą, kurį pats ir įgarsina.

RENATA: Tiek pirmojo, tiek antrojo komikso kūrimo metu, istorijos pereina per tavo kartos sąmonės ir sąvokų filtrą. Kuo skyrėsi tavo vaikystės žaidimai nuo Juozas Gaižauskas užsiėmimų?

KAMILĖ: Deja, negaliu pasigirti tokiais žaidimais kaip Juozukas, nes buvau gana uždaras vaikas ir kieme augo tik vyresnio amžiaus žmonės, tad teko tenkintis paauglės sesės kompanija ir mamos nupirktu kompiuteriu…

RENATA: Edzius. Papasakok, koks yra komikso personažas Edzius?

KAMILĖ: Nemanau, kad esu mačiusi Edzių realiame gyvenime – iš tikrųjų, net nežinau kaip jis atrodo, tačiau komikse stengiausi perteikti du jo paveikslus. Vieną iš tėvų pusės, o kitą iš vaikų. Tėvai Edzių mato kaip keistuolį, „nenormalų“, pavojingą, darantį blogą įtaką jų vaikams, tačiau vaikams Edzius yra kaip kokia mistinė būtybė, kuri yra stipri ir išmintinga. Vaikai bijojo Edziaus, bet turėjo begalinę pagarbą jam. Kaip autorė, pasirinkau išlaikyti neutralią poziciją, išlaikydama abu portretus ir gerbdama Edziaus personažą – žmogų atskleidžia jo vidinis pasaulis, o ne keista išvaizda ar neįgalumas.

RENATA: Šiuo metu gyveni Vilniuje. Tauragiškiams yra įdomu, kas tavo gyvenime pasikeitė nuo pirmojo komikso išleidimo metų?

KAMILĖ: Per šiuos du metus nuo paskutinio išleisto komikso išleidau dar aštuonis komiksus žmogaus teisių tema, bendradarbiaudama su TJA organizacija Vilniuje. Taip pat, vakar kaip tik pabaigiau labai intensyvius UI/UX dizaino kursus ir vakar apsigyniau savo projektą, kuris, beje, yra apie Tauragiškių įmonę!

Dėkojame kūrėjams už bendradarbiavimą ruošiant antrąjį kūrybos žurnalą „Slemas su ragais Nr. 2“. Kviečiame pavartyti leidinį, paskaityti jį muziejaus internetinėje svetainėje.

Projektą „Slemas su ragais 2023“ finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė

Visi renginiai yra Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 programos dalis

Prenumeruokite naujienlaiškį!
Kitos naujienos
Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus
2024 birželio 11

Šią savaitę du vakarai Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ skirti festivalio „Kvadratu“ parodų pristatymams bei susitikimams su autoriais. Šiandien, birželio 11 d. 17 val. Tauragės pilyje, Fotografijos galerijoje Svetlana Batura pristatys parodą „Giedraičių šeimos fotografijų archyvo tyrimas“, o rytoj Pilies parodų salėje įvyks jau antrasis susitikimas su parodos „Kaukių balius“ autoriumi, fotomenininku Jonu Staseliu, kuris šįkart […]

Vasario 5-ąją minima Šv. Agotos, Duonos diena
2023 vasario 3

Vienas seniausių žmonių valgių – duona, mūsų protėviams turėjo didelę reikšmę ir buvo ypatingai gerbiama, plačiai minima lietuvių tautosakoje, neretai suasmeninama ar sudievinama. Vienas iš pagarbos akcentų – nepadėti duonos apverstos, tad net sakydavo – jei tavo namai dega, o tu matai kepalą apverstą, tai pirma duoną gražiai padėk, o jau tada bėk ugnies gesinti. […]

Sovietų valdžios represuoti žmonės gyvenę dabartinio Tauragės rajono teritorijoje
2022 birželio 14

Per visą sovietinių okupacijų laikotarpį (pirmosios sovietinės okupacijos 1940-06-15 – 1941-06-22) ir nuo antrosios sovietinės okupacijos nuo 1944-10-10) įvairiomis formomis buvo represuoti (suimti ir įkalinti, ištremti, nužudyti) 3394 gyventojai, represijų metu gyvenę dabartinėje Tauragės rajono teritorijoje. Į šį skaičių neįeina dabartinio Tauragės rajono gyventojai, kurie siekdami išvengti represijų išvyko į kitas gyvenamas vietoves ir buvo […]