Šiandien Šv. Jurgio diena

Šv. Jurgis (gimė apie 257 arba 281 m., mirė 303 m. balandžio 23 d.) vaizduojamas senovės romėnų kario drabužiais, jojantis ant šyvo žirgo, ilga ietimi duriantis po žirgo kojomis besiraitančiam slibinui į išžiotus nasrus. Pasak legendos, didžiulis slibinas grasė Selenės miestui Libijoje. Kad įsiteiktų slibinui, kurio kvėpavimas nuodijęs orą, gyventojai turėjo maitinti jį savo sūnumis ir dukterimis. Vieną kartą burtas krito karaliaus dukteriai. Ji priėjo prie uolos, kur gyveno slibinas, ir jau buvo pasiruošusi mirti, tačiau netikėtai atjojęs Šv. Jurgis nudūrė slibiną ir išgelbėjo karalaitę. Nežiūrint vėlesnės Šv. Jurgio kankinystės, tai buvo riterio elgesio pavyzdys, simbolizuojantis gėrio pergalę prieš blogį. Šv. Jurgis yra antrasis po Šv. Kazimiero Lietuvos globėjas, be viso kito ir gyvulių bei nekaltųjų globėjas.

Gėrio ir blogio kovos idėja yra tokia pat sena, kaip ir visa mąstanti žmonija. Įvairių tautų mitologijoje dažniausiai nugali gėris. Lietuvių mitologijoje ir papročiuose Šv. Jurgio šventė arba Jurginės (balandžio 23 d.) švenčiamos nuo seniausių laikų. Iki krikščionybės įvedimo tai – pavasario žalumos deivės Jorės šventė. Tai žemės prabudimas iš sąstingio, žiemos virsmas į pavasarį, kasmetinis gamtos atsinaujinimas, agrarinių metų pradžia.

Visoms kartoms gėrio, šviesos ir tvarkos pergalė prieš blogį yra aktuali, nes visi žmonės auklėjami būti geri, tačiau karai ir neramumai tebevyksta ir šiandien. Todėl kiekvienas žmogus turi siekti turėti tų riteriškų, kilnių Šv. Jurgio bruožų.

Skulptūra įdomi lankytojams tuo, kad tai yra viena iš ekspresyviausių ir spalvingiausių skulptūrų senojo liaudies meno rinkinyje. Be to šios skulptūros atsiradimas muziejuje yra fenomenalus. Ją bandyta kontrabandos būdu neteisėtai išvežti į užsienį, į Rusijos Federacijos Kaliningrado sritį ir ten nepigiai parduoti. Pasieniečiai, aptikę skulptūrą, ją konfiskavo ir perdavė muziejui. Taigi, ir čia laimi gėris ir tiesa prieš nusikaltimą. Nors ir, kaip manoma, pavogta iš kokios nors antžeminės Žemaitijos koplytėlės, skulptūra rado vietą muziejaus ekspozicijoje.

Šv. Jurgis – plačiai pasaulyje paplitęs šventasis, nuo senovės garbinamas Rytų ir Vakarų bažnyčiose. Tai įkvepia mus optimizmui ir bendrystei su daugeliu geros valios žmonių.

Fotografija iš muziejaus archyvo: liaudies dailės skulptūra „Šv. Jurgis“. Autorius nežinomas. Medis, drožyba, polichromija.