ANTRAS KŪRYBOS ŽURNALAS – ANTRAS KOMIKSAS APIE TAURAGĘ
2023 November 30
Komikso ŠTAKGIKĖ autorė Kamilė Saukaitė-Etingetown

Vakar Tauragės pilies menėse buvo pristatytas kūrybos žurnalas „Slemas su ragais Nr. 2“. Kviečiame paskaityti interviu su Kamilė Saukaitė-Etningetown, kuri šiais metais sukūrė komiksą. Autorę kalbina Renata Karvelis-Jančiauskienė, leidinio redaktorė, poetė, slemerė, „Slemas su ragais“ sumanytoja ir organizatorė.

RENATA: Pasidalink asmeniniu įspūdžiu, ką tau reiškė Tauragei ir apie Tauragę kurti komiksą? Primenu, kad tai jau antras šios autorės sukurtas komiksas.

KAMILĖ: Išvažiavusi gyventi į Vilnių, vis grįždami pastebim mažas detales, kurios pasikeitė per tą laiką, kol mūsų nebuvo – tai ten kažką naujo pastatė, ten ir ten kažką sutvarkė. Tai įrodo, kad miestas klesti, o mano komiksai šiuose leidiniuose irgi yra tos mažos detalės! Džiaugiuosi, kad prisidedu prie Tauragės kultūrinio puoselėjimo.

RENATA: Kodėl komiksai? Žinau, kad žmogaus teisių tema esi sukūrusi visą jų seriją. Ar komiksas padeda lengviau perteikti svarbią visuomenei žinutę?

KAMILĖ: Mano ir meno meilės istorija labai ilga ir komplikuota. Nuo pat vaikystės mane lydėjo muzika – baigiau muzikos mokyklą. Tada kažkaip po ekskursijos dailės akademijoj devintoje klasėje man atsivėrė meno pasaulis ir pradėjau lankyti dailės ir fotografijos pamokas. Na ir galiausiai, kažkaip vienais metais sugalvojau draugėm gimtadieniui komiksus nupiešti ir tada pajutau tą meilę iš pirmo žvilgsnio, kaip filmuose. Pasiūlei tu nupiešti pirmąjį komiksą ir nuo ten įvykiai ir mano meilės istorija su menu toliau rutuliavosi – išleidau daugiau komiksų, baigiau UI/UX dizaino kursus ir dabar esam čia!

RENATA: Juozo Gaižausko istorija įvyksta tuo metu, kuomet tu net nesi gimusi. Kaip pavyko perpasakoti monospektaklio siužetą vaizdų kalba?

KAMILĖ: Perteikti tų laikų gyvenimą man padėjo prisiminti literatūros pamokas. Turėjau nuostabią lietuvių kalbos mokytoją Vitaliją, kuri labai vaizdžiai pasakodavo tuometinių lietuvių gyvenimą, kaip sunku būdavo ir kaip viskas atrodydavo. Komikse, aišku, yra ir mano kartos interpretacijų, tačiau stengiausi kuo labiau suteikti skaitytojams tokią „grįžimo į praeitį“ atmosferą padalindama komiksą į tris dalis: pradžia – Juozas sveikinasi su publika ir pristato savo monologą; pabaiga – Juozas atsisveikina su publika verkdamas; ir pati svarbiausia dalis – į sceną įvažiuoja aparačiukas kuris transliuoją Juozo vaikystę kaip filmą, kurį pats ir įgarsina.

RENATA: Tiek pirmojo, tiek antrojo komikso kūrimo metu, istorijos pereina per tavo kartos sąmonės ir sąvokų filtrą. Kuo skyrėsi tavo vaikystės žaidimai nuo Juozas Gaižauskas užsiėmimų?

KAMILĖ: Deja, negaliu pasigirti tokiais žaidimais kaip Juozukas, nes buvau gana uždaras vaikas ir kieme augo tik vyresnio amžiaus žmonės, tad teko tenkintis paauglės sesės kompanija ir mamos nupirktu kompiuteriu…

RENATA: Edzius. Papasakok, koks yra komikso personažas Edzius?

KAMILĖ: Nemanau, kad esu mačiusi Edzių realiame gyvenime – iš tikrųjų, net nežinau kaip jis atrodo, tačiau komikse stengiausi perteikti du jo paveikslus. Vieną iš tėvų pusės, o kitą iš vaikų. Tėvai Edzių mato kaip keistuolį, „nenormalų“, pavojingą, darantį blogą įtaką jų vaikams, tačiau vaikams Edzius yra kaip kokia mistinė būtybė, kuri yra stipri ir išmintinga. Vaikai bijojo Edziaus, bet turėjo begalinę pagarbą jam. Kaip autorė, pasirinkau išlaikyti neutralią poziciją, išlaikydama abu portretus ir gerbdama Edziaus personažą – žmogų atskleidžia jo vidinis pasaulis, o ne keista išvaizda ar neįgalumas.

RENATA: Šiuo metu gyveni Vilniuje. Tauragiškiams yra įdomu, kas tavo gyvenime pasikeitė nuo pirmojo komikso išleidimo metų?

KAMILĖ: Per šiuos du metus nuo paskutinio išleisto komikso išleidau dar aštuonis komiksus žmogaus teisių tema, bendradarbiaudama su TJA organizacija Vilniuje. Taip pat, vakar kaip tik pabaigiau labai intensyvius UI/UX dizaino kursus ir vakar apsigyniau savo projektą, kuris, beje, yra apie Tauragiškių įmonę!

Dėkojame kūrėjams už bendradarbiavimą ruošiant antrąjį kūrybos žurnalą „Slemas su ragais Nr. 2“. Kviečiame pavartyti leidinį, paskaityti jį muziejaus internetinėje svetainėje.

Projektą „Slemas su ragais 2023“ finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė

Visi renginiai yra Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 programos dalis

Подписаться на новости!
Другие новости
Atidaryta jubiliejinė Reginos ir Prano Poškų paroda
2022 September 26

2022 m. rugsėjo 23 d. Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ vyko Reginos ir Prano Poškų jubiliejinės popieriaus kūrinių kvilingo technika ir šiaudelių aplikacijų parodos atidarymas. Regina Poškienė gimė ir mokėsi Tauragėje, ilgą laiką dirbo skaičiavimo mašinų elementų gamykloje. Išėjus iš darbo pradėjo lankyti pynimo kursus, kuriuos organizavo neįgaliųjų draugija. Vėliau Regina ir jos vyras Pranas baigė […]

Paskutiniam trėmimui į Sibirą 70: operacija „Ruduo“
2021 October 1

Šį rudenį sukanka 70 metų nuo masinio Lietuvos gyventojų trėmimo į Sibirą, pavadinto operacija ,,Osen“ (,,Ruduo“). Tai ketvirtas ir paskutinis didelio masto trėmimas (be jų būta ir mažesnių). Pirmas trėmimas buvo 1941 m. birželio 14–18 dienomis vykęs ir tikėtina nutrauktas nacistinei Vokietijai birželio 22 dieną užpuolus stalinistinę Sovietų sąjungą. Kiti trėmimai vyko jau pasibaigus antrajam […]

DAILININKAS E. GASINSKAS (PER)PIEŠĖ SAVO VAIKYSTĘ
2021 November 29

Radijui Edvardas Gasinskas (gim. 1969, Vilniuje) pasakojo, kaip vaikystėje nuobodžiaudamas per pamokas braižė parkeriu sugertukuose, tuose papildomuose gerai rašalą sugeriančiuose lapuose, kurie tarsi dyki būdavo sąsiuvinio gale. Pamenate juos? Kai jau pritrūkdavo vietos, piešinius pratęsdavo kituose puslapiuose, kol galop vis tiek mokytojai užtikdavo Edvardo darbus sąsiuviniuose ir… Jau devynių metų užsimerkęs mokėjo nupiešti Lenino siluetą, […]