Tapybos miniatiūrų parodos pristatymas „Kas sakė, kad bus lengva?“ ir Rasos Grybaitės paskaita „Miniatiūros žanro istorinė raida Europos dailės kontekste“
2023 Lapkričio 24

2022 metais Jurbarko rajone buvo paskelbti miniatiūristės Lidijos Meškaitytės metais.

Lidija Meškaitytė (1926-1993) – Mažosios Lietuvos dukra, kilusi ir visą laiką gyvenusi netoli Jurbarko, Smalininkų pašonėje esančiame Antšvenčių kaime. Daug Jurbarko, o ypač Smalininkų miestelio gyventojų ją žinojo, ne vienas asmeniškai bendravo, arba dažnai matydavo ją sėdinčią ant dailininko kėdutės ir visa savo esybe panirusią į dar vienos stulbinančios akvarelinės miniatiūros gimimą.

Minint L. Meškaitytės 95 metų jubiliejų, edukacinį miniatiūrų tapymo projektą organizavo Jurbarko V. Grybo memorialinio muziejaus dailės dirbtuvės. Į šią avantiūrą, kuri tęsėsi gerus tris mėnesius įsitraukė 17 Jurbarko dailės studijos „Formos kaba“ narių.  Nors darbų formatas, 20×20 cm, pats didžiausias, kuris dar gali būti laikomas miniatiūra, pasirinkta aliejaus ant drobės technika smulkioms detalėms tapyti pasirodė išties sudėtinga. Tuo labiau, darbas dar buvo pasunkintas, nes užduotyje nustatyta, jog paveiksluose privalo būti figūros – žmonių ar kokių pasakiškų būtybių. Paveikslėliai buvo pradėti tapyti rudenį, kai negailestingai trumpėjo diena. Taigi pamažu po pačių ploniausių teptukų paliekamais pėdsakais ant drobės, pačiais švelniausiais potėpiais ėmė rastis pasakų pilys, princesės, angelai, cirko akrobatai, mitinės ir kitos fantazijų pasaulio būtybės. Kiekvienas paveikslėlis tarsi margaspalvės gėlės žiedas – pasakiškas, fantastiškas, svajokliškas, burtingas…  

Iliustruota dailės istorijos paskaita „Miniatiūros žanro istorinė raida Europos dailės kontekste“.  Paskaitą ves Rasa Grybaitė – VDA meno licenciatė, vitražo dailininkė, Jurbarko Vinco Grybo memorialinio muziejaus vadovė.

Pranešime „Miniatiūros žanro istorinė raida Europos dailės kontekste“ aiškinsimės kokie dalykai paklojo pagrindą rastis Europos miniatiūros menui kaip atskiram, savarankiškam dailės žanrui; kada mažutį dailės kūrinį mes jau galime įvardinti kaip miniatiūrą; kokia yra pati žodžio „miniatiūra“ kilmė ir reikšmė. 

Bus pristatytos garsiausios, ypatingiausios viduramžių ir Renesanso  rankraštinės knygos,  rankraščių iliustracijos. Kalbėsime apie miniatiūrų tapymo technologijas: kokios medžiagos buvo naudojamos iliuminuotuose rankraščiuose, kaip dailininkas sukurdavo miniatiūrinio brilianto spindesį ir kuo bei ant ko meistrai miniatiūras tapė XVII –XVIII amžiuje. Galų gale sužinosime kas buvo šio dailės žanro užsakovai ir vartotojai, kokia yra šio ypatingo meno įpėdinystė XX-XXI amžiuje.

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.

Daugiau informacijos lina.maciule@tauragesmuziejus.lt  arba 8 609 10389

Prenumeruokite naujienlaiškį!