Paskaita „Vėlių laikas: apeigos ir mirties augalai“
2023 Spalio 25

Kviečiame į Ritos Balkutės paskaitą „Vėlių laikas: apeigos ir mirties augalai“. Renginys vyks spalio 25 d. 17 val. muziejaus Etnografijos ekspozicijoje.

Kaip sako paskaitos lektorė Rita Balkutė: „Vėlinės – tai virsmo metas ne tik gamtoje, bet ir žmogaus dvasioje. Tai metas, kai prisimename savo artimuosius, dažniau apie juos pagalvojame, vakarais danguje žiūrėdami į besidriekiantį Paukščių Taką, kuriuo, pasak senolių, keliauja vėlės. Tikėta, kad siela keliauja į kitą pasaulį, kartais už devynių vandenų, o kartais ji lieka ilsėti kokiame nors augale, medyje, žolėje, gyvūne ar paukštyje. Ant mergaitės kapo išdygsta rožė, simbolizuojanti gyvybę, išauga lelija – tyrumo simbolis, ant moterų kapo užauga liepa, o ant vyrų siūbuoja beržas, ąžuolas ar klevas. Todėl senoliai išlaikė paprotį ant kapo sodinti medžius, krūmus, kad vėlė turėtų kur nutūpti.

Susitiksime, prisiminsime savo išėjusius brangius žmones, pasikalbėsime apie vėlių žolynus…“

Rita Balkutė

APIE LEKTORĘ

Tradicijų centro „Būties ratu“ veiklos tikslas yra tradicinės kultūros pažinimas ir puoselėjimas, vykdant edukacinę veiklą, praktinius mokymus ir organizuojant renginius. Centro įkūrėja Rita Balkutė ne tik organizuoja jo veiklą, bet ir jau daugiau kaip 30 metų rengia ekspedicijas lietuvių liaudies medicinos tema. Rita Balkutė kuria ir pristato filmus apie žolininkus, raganas, burtininkus, užkalbėtojus, liaudies magiją ir burtus. Lektorė praktikuoja senąją žodžio magiją – užkalbėjimus.

APIE „VĖLIŲ MĖNESĮ“

2022 metais muziejuje buvo įgyvendintas visas „Vėlių mėnuo“ renginių ciklas, kurį sudarė: paskaita „Nuo Vėlinių žvakučių šviesos iki mėgavimosi šiurpių siaubu: požiūrio į mirtį transformacijos“, edukacija „Šiurpės pilyje“, vakaras apie mirtį evangelikų-liuteronų tradicijoje, etnografinio filmo peržiūra su Tauragės jaunimu ir ekskursija po senąsias Tauragės kapines. 2023 metais Tauragės krašto muziejus „Santaka“ tęsia bendruomenės edukavimą Vėlinių laikotarpiu.

Projektą „Vėlių mėnuo“ finansuoja Tauragės rajono savivaldybė. Paskaita yra „Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023“ programos dalis.

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.  Daugiau informacijos info@tauragesmuziejus.lt  arba 8 676 87 756

Prenumeruokite naujienlaiškį!