Tauragės krašto muziejus „Santaka“ birželio 12 dieną, 17 val., Istorijos ekspozicijoje kviečia į viešą paskaitą „Mūšiai Tauragėje ir jos apylinkėse Antrojo pasaulinio karo metu, 1941–1944“.
Birželis Lietuvos istorijai – dramatiškas mėnuo. Jame įsirėžusi 1940–ųjų sovietinė okupacija, 1941-ųjų trėmimai, nacistinės Vokietijos karo su Sovietų Sąjunga pradžia Lietuvoje, palydima Birželio sukilimu ir Holokausto pradžia.
1941–ųjų Tauragė, kurios apylinkėse sovietai dar prieškariu rausė pasienio įtvirtinimus ir statė bunkerius, atsidūrė pačiame šių audringų įvykių sūkuryje.
Jau nuo pirmų karo minučių miestą užgriuvo Vermachto artilerijos ugnis, buvo sprogdinami tiltai, o upę forsavę vokiečiai aršiose gatvių kautynėse susikibo su sovietais. Šio mūšio metu žiauriai nusiaubta Tauragė dar sykį nukentėjo 1944 m. spalį, kai iki jos (šiuosyk jau iš rytų) – vėl atsirito fronto linija.
Karo randai (ne)tiesiogiai mieste matomi ir šiandien. Istorikai Kęstutis Jankus ir Gediminas Kulikauskas papasakos apie šių kovų eigą ir pasekmes miestui, atskleis menkiau žinomus faktus.
Bus aptarti sovietų statyti pasienio įtvirtinimai (vadinamoji „Molotovo linija“), kokia buvo 1941-ųjų ir 1944-ųjų metų mūšių dėl Tauragės eiga, kokie Vermachto ir sovietų daliniai juose kovėsi.
Taip pat, panaudojus 1941–1944 metų aerofotografijas ir jų vizualizaciją, bus pristatyta miestui padaryta žala, karo nuostolių įtaka tolimesnei Tauragės plėtrai, atstatymui.
Paskaitos autoriai:
Gediminas Kulikauskas – istorikas, ne vieną vaikystės vasarą praleidęs Tauragės apylinkėse (tarp Skaudvilės ir Batakių esančiame Mažintų kaime). Knygų „Lietuvio kodas“, „Apelsinų kontrabanda“, „Elektros boikotas“ ir kt. autorius. Gilinasi į tarpukario Lietuvos kasdienybės istoriją, taip pat tyrinėja Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų Lietuvoje istoriją.
Kęstutis Jankus – tauragiškis, baigė istorijos, o vėliau ir archeologijos studijas. Šiuo metu dalyvauja archeologiniuose tyrinėjimuose Lietuvoje. Daugiau nei dešimtmetį tyrinėja sovietų pasienio įtvirtinimus ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje.
Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.
Daugiau informacijos info@tauragesmuziejus.lt arba 0 676 87 756