METALO ALCHEMIJA | KVADRATU
2024 Gegužės 22

O—-O
|——|
O—-O Festivalis KVADRATU: į tą pačią Jūrą neįbrisi 2 kartus

Birželio 3-ąją 16.00 kviečiame į iš Tauragės kilusio skulptūros genijaus Edmundo Frėjaus kūrinių parodą „METALO ALCHEMIJA. Edmundo Frėjaus sugrįžimas“ Tauragės pilies menėse ir skulptūros „Moteris su sparnais“ atidengimą Pilies kiemlyje (16.30 val.)

Tam tikra, simboline, prasme E. Frėjaus „neskraidančios paukštės“ sugrįžta ten, kur išsiskleidė menininko sparnai. Edmundo Frėjaus kūriniai pristatomi Pilyje – kur kadaise autorius mokėsi čia buvusioje I vidurinėje mokykloje. Pats Edmundas apie savo paauglystę yra sakęs: „būdamas 14 metų Tauragėje pradėjau dirbti Makso Preso kalvėje mokiniu „gizeliu“, nuo to laiko su kalvyste nesiskyriau“, dažnai pabrėždavo savo žemaitišką kilmę.

Sparnų, skrydžio motyvas atsispindi daugelyje E. Frėjaus kūrinių, autorius pats sau buvo nusikalęs geležinius sparnus, kuriuos prieš „išskrisdamas“ į amžinybę po plunksną išdovanojo draugams. Pilies menėse tarp kitų kūrinių pamatysite „neskraidančias paukštes“, „moteris su sparnais“, kurių pavidalai išnirs mistinėje aplinkoje, primenančioje Hefaisto buveinę.

E. Frėjaus kūryboje ir gyvenime gausu humoro ir kontrastų, šį naratyvą paryškinti siekė ir architektas Adomas Rimšelis, kurdamas parodos architektūrą. Jai panaudotos čia pat Pilies menėse sutvertos kompozicijos iš metalo laužo, daiktų iš tauragiškių gyvenimo, tebeturinčių atmintį, surinktų vietinėje metalo supirktuvėje „Metta“. Tam tikra nata čia suskamba ir tvarumo idėja, jau išmestų daiktų atgimimas mene.

Architektūros sprendimas padiktavo ir parodos pavadinimą: METALO ALCHEMIJA, kur tarp geležies nuolaužų ir ugnies raudonumo medžiagos tapybiškų klosčių sklando ir aukštyn pakylėja kūrėjo dvasia, kvapą gniaužianti skulptūrų plastika ir estetika. Parodos architektas Adomas Rimšelis, kuratorė – Kristina Budrytė-Genevičė.

VIETA: Tauragės pilies menės


LAIKAS: 06 03 / 16.00Paroda rengiama kartu su Kauno modernaus meno fondu bei E. Frėjaus dukromis Monika Frėjute-Rakauskiene ir Marta Frėjute.

Parodos rėmėjas: UAB „Metta“


Partneris: „Miletos audiniai“

///Apie festivalį:

Birželio 2–spalio 15 d. šiemet vyksiantis KVADRATU yra festivalis, jau penktus metus apjungiantis profesionalaus meno žanrus: medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą, šiuolaikinį šokį ir kita bei visai vasarai paverčiantis Tauragės miesto erdves fotografijos galerija po atviru dangumi.

Dėl istorinio konteksto ir pasienio krašto ypatybių Tauragės identitetas nėra aiškiai apibrėžtas ir nuolat kinta, tai primena pro miestą tekančios Jūros upės vandenį ir Heraklito žodžius: „Į tą pačią upę neįbrisi du kartus.“ Gyventojų kartų skirtumai reiškia, kad žmonės jau užaugo skirtingose miestuose, todėl savo santykį su aplinka suvokia nevienodai.

Ką mes matome ir mąstome? Ar stereotipai vis dar apie mus? Kaip mus mato kiti? Šiemet per šimtmečių ir dabarties kaleidoskopą žvelgiame į miesto tapatybę bei meno kalba analizuojame miesto veidą kaustančius stereotipus. 2023 m. festivalio šaukinys: „į tą pačią Jūrą neįbrisi du kartus“.

Festivalį KVADRATU organizuoja Tauragės krašto muziejus „Santaka“. Visi festivalio renginiai yra NEMOKAMI.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Tauragės rajono savivaldybė ir LR kultūros ministerija.

Festivalis KVADRATU yra „Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023“ programos dalis.

Renginyje bus fotografuojama. Daugiau informacijos: info@tauragesmuziejus.lt arba 8 676 87 756

Prenumeruokite naujienlaiškį!