Eglės Gandos Bogdanienės tekstilės parodos „Gimimas: pradžios ir pabaigos sankirta“ atidarymas
2025 Gegužės 16

Gegužės 16 d. 20.00 val. muziejaus Parodų salėje atidaroma prof. Eglės Gandos Bogdanienės tekstilės paroda „Gimimas: pradžios ir pabaigos sankirta“. Parodoje menininkė jautria tekstilės kalba tyrinėja gyvybės ciklą – momentus, kai gimimas ir nykimas susitinka. Paroda kviečia žiūrovą sustoti, įsižiūrėti ir apmąstyti pradžios bei pabaigos ryšį.

Paroda Tauragės Pilies parodų salėje veiks
2025 m. gegužės 16–rugpjūčio 10 d. 

Autorė kviečia patirti gimimą kaip universalų, tačiau daugialypį reiškinį – ne tik fizinį, bet ir dvasinį, socialinį, kūrybinį virsmą. Čia gimimas suvokiamas kaip esatis, jungianti praeitį ir ateitį, kaip įtampa ir dermė tarp chaoso ir tvarkos bei asmeninio išgyvenimo ir kolektyvinės patirties.

Eksponuojami kūriniai – nuo mitologinės Žemynos interpretacijos iki veltinių mumifikatų, nuo skaitmeninės spaudos iki žakardinio Apokalipsės vaizdinio – skleidžia įvairias gimimo formas: kūno, idėjų, tikėjimų, gamtos ir net pasaulių pradžią. Šie darbai kviečia apmąstyti, kada ir kaip gimsta tai, kas mus apibrėžia – ar tai įvyksta biologinėje realybėje, pasąmonės slinktyje, ar kolektyvinėje atmintyje.

„Gimimas“ – tai vizualus pasakojimas apie gimimo akimirką, kai įsišaknija tai, kas dar tik bręsta ir atsiveria tai, kas jau buvo.

Gimimas – tai visa ko pradžios metafora.
Gimimas tai pradžia ir pabaiga.
Ilgai nešiotas įsčiose gimsta kūdikis, gimsta tikėjimai, meilė, viltys, valstybės, sąjungos, planetos, galaktikos...
Kada ateina gimimo akimirka? Gamtoje tai sąlygoja gamtos dėsniai.
Visuomenėje – asmenybės, bendruomenės ir situacijos jungtyje, sinergijoje, dermėje, raidoje, konflikte...
Kūryboje – pasąmonės ir realaus išgyvenimo sankirtoje.
Gimimas tai esatis, kuri jungia tai kas buvo ir tai kas bus. 

Prof. Eglė Ganda Bogdanienė – viena iš konceptualios tekstilės Lietuvoje pradininkių, savo novatoriška kūryba panaikinusi skirtį tarp taikomojo ir vaizduojamojo meno. Ji atrado ir išpopuliarinusi naujas medžiagas bei technologijas, savitai sujungdama meno ir mokslo sritis savo kūryboje ir edukacinėje veikloje. Menininkė ne tik pati sukūrė įsimintinus, į Lietuvos dailės istoriją įsirašiusius darbus, bet ir perteikė savo turtingą patirtį kelioms menininkų kartoms, įtvirtindama naujus kūrinio suvokimo, eksponavimo ir vertinimo būdus.

Paroda yra festivalio KVADRATU’25 dalis.

Apie festivalį:

Globalioje kasdienybėje, kur nyksta ribos tarp virtualybės ir tikrovės, patiriame susvetimėjimą, vienišumą. Kartais atrodo, jog pasaulis, lėkdamas pasiutusiu greičiu, praranda atmintį. 

Ar įmanoma atkurti ryšį tarp žmonių, miesto ir gamtos? Atsakymų į šiuos klausimus šiemet ieškosime tyrinėdami festivalio KVADRATU temą KAIMYNYSTĖ. 

Šįkart didžioji dalis festivalio veiklų kelsis į Žalgirių mikrorajoną ir ragins pastebėti tai, kas gyvena greta: žmones, gamtą, pastatus, vietas. Sieksime išgirsti ir įmuziejinti jūsų istorijas, kviesime kurti, dalyvauti, džiaugtis. 

Gegužės 16–spalio 31 d. vykstantis meno festivalis KVADRATU rengiamas jau nuo 2019-ųjų. Kasmet apjungdamas profesionalaus meno žanrus – medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą bei tapybą – festivalis Tauragės miesto erdves transformuoja į  meno galeriją, o gyventojus ir svečius kviečia nerti į auginančias kultūrines patirtis. 

Festivalį KVADRATU organizuoja Tauragės krašto muziejus „Santaka“. 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė

Prenumeruokite naujienlaiškį!