Penktadienį Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografijos galerijoje bus pristatoma konceptuali fotografijų paroda „Uždaros teritorijos: tėkmėje“. Jaunieji fotografai: Augustina Miknevičiūtė ©Lunaria, Domas Rimeika, Ieva Ližaitytė, Ieva Sutkaitytė, Juozas Petkevičius, Paulius Vepštas, lydimi kolegų Andriaus Repšio ir Jono Staselio, susitiko estetiškoje, idėjų ir meninių impulsų prisodrintoje Kuršių nerijoje. Natūralioje tėkmėje susiliejo kūrėjų energija bei Kuršių nerijos gamtiniai ritmai, o kūrybinės sesijos rezultatą netrukus išvys tauragiškiai ir miesto svečiai.
Kaip skelbia projekto rengėjai, „kaip kiekvienas žmogus turi sau būdingą judesių dinamiškumą, taip kiekvieną kūrėją gyvenimas, aplinka, kūryba įsuka į savitą judesį. Labai svarbus momentas kūryboje – subtilūs svyravimai, įgalinantys menininką permąstyti pasirinktas strategijas, nes kūrybiškumas yra veiksmas, tampantis įpročiu.“
Parodai „Uždaros teritorijos: tėkmėje“ atrinkti autorių kūriniai – trečiosios plenero „Uždarų teritorijų“ sesijos 2020 m. rugsėjo 13–20 d. metu įvykusios kūrybinės tėkmės liudijimai, skleidžiantys kiekvieno iš kūrėjų atviro pasaulio supratimą.
Vienas iš parodos autorių, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografas Juozas Petkevičius pasakoja apie savo fotografijų serijos „Kelionė / 1998 vasaros atostogos“ kūrybinę tėkmę: „Gimiau 1991. Eidamas prisiminimais atgal, bandydamas iš naujo atrasti tai, kas jau buvo atrasta, svarsčiau ar dar yra, surūdijęs laivas, seno sandėlio lempa, kuri kažkodėl įsiminė visam gyvenimui. Baržos – bendrabučio – viešbučio jau nelikę. Sutiktas žvejys pasakojo, kad baržą „Neptūną“ uraganas Anatolijus paskandino mariose. Tada jis buvo prišvartuotas uoste.“ Šią ir daugiau Juozo fotografijų lankytojai išvys parodoje penktadienį.
Parodos lankytojai pamatys ir garsaus fotomenininko Jono Staselio, ilgamečio Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidento, darbų seriją „Ateities horizontai“. „Įtaigusis politkorektiškumas, skleidžiantis tariamas teigiamybes, neuroplastiškai neigia šimtmečių vertybinius pagrindus apsimesdamas tolerancijos skatinimu. Tolerancijos tik tiems kas „su mumis“, marginalizuodamas kitaminčius ir taip suveldamas mūsų sąmonę pateikia jų norimą kaip visų normą,“ – kalba autorius.
Parodos „veidu“ tapusi Ievos Sutkaitytės fotografija „Froido šešėlis“ piešia ledkalnio jūroje analogiją, kurią propagavo Sigmundas Froidas. Autorė cituoja psichoanalizės pradininką: „Protas yra kaip ledkalnis; jis plūduriuoja septintąją savo masės dalimi virš vandens“. Jo teorija buvo ta, kad protas turi tris sudedamąsias dalis: sąmoningą (matomą virš vandens), priešsąmonę (atspindys, lyg būtų čia pat, po pačiu vandens paviršiumi ) ir pasąmonę (nepasiekiamos gelmės).“
Fotografijos kritikas ir teoretikas, fotografas dr. Tomas Pabedinskas, apžvelgdamas autorių darbus pastebi, kad „ilgus dešimtmečius nenutrūkstanti fotografų kūrybos Kuršių nerijoje tradicija ne tik palieka ateičiai unikalios Lietuvos vietovės atvaizdų, bet leidžia sekti ir pačios kūrybinės fotografijos raidą. Kuršių nerijoje anksčiau ieškoję įspūdingų gamtos ir žmogaus sukurtų kraštovaizdžių, dabar fotografai čia renkasi ne vien fiksuoti gražių vaizdų, bet ieškoti įkvėpimo darbams, kurių aktualumas nepriklauso nuo konkrečios juose įamžintos vietovės.“
Projektą „Uždaros teritorijos“ rengia VšĮ „Menų vektoriai“ ir VšĮ Lietuvos spaudos fotografų klubas, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Neringos savivaldybė.
Paroda pristatoma Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ liepos 9 d., 16 val. Ją bus galima apžiūrėti iki rugpjūčio 6 d.
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ informacija
Mindaugo skulptūros autorius Regimantas Midvikis (1947-2015) gimė Tauragės rajone, Eidintuose. Dailininkų sąjungos narys kūrė dekoratyviąsias ir mažųjų formų skulptūras, portretus, paminklus. Už Rainių memorialo kūrimą R. Midvikiui buvo suteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. Pasak menininko kolegų, R. Midvikio pagrindinė tema buvo Lietuva. Paminklą vieninteliam Lietuvos karaliui Mindaugui galima pamatyti priešais Lietuvos nacionalinį muziejų, […]
Mieli Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ lankytojai, dėkojame už jūsų suteiktą GPM 1,2 % paramą ankstesniais metais. Šiemet taip pat kviečiame jus prisidėti prie muziejaus veiklos modernizavimo bei kultūrinių iniciatyvų organizavimo skiriant 1,2 % paramą, kuri jums nieko nekainuoja. Nuo 20-01-01 skirti pajamų mokesčio dalį už 2022 m. ir vėlesnius metus galite elektroniniu būdu per elektroninio […]
Šiandien Ukrainos Nepriklausomybės diena, o rytoj 17 val. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre atidarysime audiovizualią parodą „Ukraina: lūžio būsena“. Lygiai pusę metų, kaip broliai ukrainiečiai kovoja už mūsų visų Europoje laisvę. Karas vyksta kasdien nusinešdamas gyvybes. Kviečiame dalyvauti paramos akcijoje – per atidarymą bus renkamos aukos, skirtos nuo karo nukentėjusioms moterims ir mergaitėms. Renginys […]