„J.Lukšos-Daumanto gimimo šimtmetis: desanto pėdsakų Tauragės miškuose beieškant”
2021 spalio 21

Šiuos metus Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs žymaus Lietuvos partizano Juozo Lukšos metais. 2021 – aisiais sukako šimtas metų nuo J. Lukšos gimimo ir septyniasdešimt nuo žūties. Jis labiausiai žinomas partizaniniu slapyvardžių ,,Daumantas“, du kartus prasiveržė pro geležinę uždangą ir du kartus grįžo į sovietų okupuotą Lietuvą. Būdamas vakaruose Juozo Daumanto slapyvardžiu parašė knygą ,,Partizanai už geležinės uždangos“ kuri ištisus dešimtmečius mūsų išeivijai buvo informacijos ir įkvėpimo šaltinis. Antras Juozo Lukšos sugrįžimas į Lietuvą įvyko 1950 metų spalio 3 dieną, kai iš lėktuvo iššokę trys partizanai desantininkai – Juozas Lukša, Klemensas Širvys ir Benediktas Trumpys, nusileido dabartinio Tauragės rajono Žygaičių seniūnijos teritorijoje esančiame Tyrelių miške prie buvusio Ringinių kaimo. Partizanai desantininkai, nepaisant okupantų pastangų, sėkmingai nuvyko į savo paskirties vietą Kazlų Rūdos miškuose.

Paminint sėkmingo partizanų desanto 71 – ąsias metines į Tauragės rajone esančios Dabrupinės girininkijos miškus atvyko Karo istorijos rekonstruktorių ir tetralizuotų renginių klubo ,,Partizanas“, Lietuvos kariuomenės ir Tremties ir rezistencijos muziejaus atstovai. Jie pražygiavo numanomu partizanų desantininkų maršrutu. Buvo filmuojama kuriamam dokumentiniam filmui. Buvusioje Ringinių kaimo teritorijoje žygis buvo tęsiamas su Žygaičių bendruomenės atstovais. Žygio dalyviai pasidalijo sukaupta informacija apie partizanų desantą. Pasvajota apie būsimus renginius – net atlikti Juozo Lukšos ir jo bendražygių desanto pakartojimą istorinėje nusileidimo vietoje.

Tuo J. Lukšos paminėjimo renginiai mūsų krašte nesibaigia. Tauragės krašto muziejaus ,,Santaka“ Tremties ir rezistencijos muziejus, esantis Prezidento g. 38, Tauragėje, lapkričio 4 d. 17 val. organizuoja Juozo Lukšos – Daumanto gimimo 100 – mečio paminėjimo renginį ,,Žmogus du kartus pralaužęs geležinę uždangą“

Pranešimą skaitys Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos direktorius, istorijos mokytojas ekspertas, knygos ,,Juozas Lukša-Daumantas ir jo atminimo įamžinimas” autorius Vidmantas Vitkauskas.

Raimondas Matemaitis

Iš Vakarų grįžę partizanai desantininkai. Kazlų Rūdos miškuose, 1950 m. spalio mėn.
Stovi iš kairės: Klemensas Širvys-Sakalas, Juozas Lukša-Skirmantas
ir Benediktas Trumpys-Rytis
Nuotrauka saugoma LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje
 
Žygio dalyviai Tyrelių miške – 2021 metų spalio mėn.
Eglės Knygauskaitės-Liakienės nuotrauka
Prenumeruokite naujienlaiškį!
Kitos naujienos
Pristatyta paroda „Vasario 16-osios šventė 1919–1940 metais: susitelkimas ateičiai“
2021 liepos 27

Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ pristatyta paroda „Vasario 16-osios šventė 1919–1940 metais: susitelkimas ateičiai“, kurią parengė Lietuvos nacionalinis muziejus ir Signatarų namai. Parodos pristatyme dalyvavo Sandra Germanavičiūtė – LNM Signatarų namų vyresnioji muziejininkė, tauragiškė, daug metų gyvenanti Vilniuje. Parodoje pasakojama, kaip Vasario 16-oji būdavo švenčiama tarpukario Lietuvos Respublikoje. Vasario 16-oji buvo pirmoji ir vienintelė per visą […]

Skaudvilės krašto muziejuje edukacijų ciklas „Velykų margučiai“
2022 kovo 31

Artėja gražiausia pavasario šventė – Šv. Velykos, kurios neįsivaizduojamos be margučių. Kiaušinius margindami mūsų senoliai, vis atrasdami naują techniką, naują raštą – kūrė tradicijas, kurios buvo perduodamos iš kartos į kartą. Marginimas vašku – vienas iš seniausių gražinimo būdų, kurį ir kviečiame išbandyti edukacijoje.  Edukacijos kaina – dalyviui 1 Eur. Būtina išankstine registracija. Tel. 860267886,  […]

Karpinių paroda Pagėgiuose
2022 kovo 2

Karpinių paroda, įkvėpta Vydūno, iš muziejaus Etnografijos ekspozicijos keliauja į kaimyninius Pagėgius. Nuo 2022 m. kovo 1 d. iki balandžio 29 d. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ eksponatus – respublikinio karpinių plenero „Tautodailė vydūniška dvasia“ darbus galėsite pamatyti Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje (Jaunimo g. 3, Pagėgiai). Maloniai kviečiame apsilankyti.