BAIGĖSI TREČIASIS „KULTŪROS MUITINĖS“ PROJEKTAS
2021 lapkričio 17

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ jau trečius metus gyvuojanti „Kultūros muitinė“ kvietė Tauragės pilies menėse įgyti naujas kultūrines patirtis. Juk pati muitinės idėja visada buvo apie mainus, rankomis apčiuopiamų prekių ar daiktų ir nematomų idėjų mainus. Trumpa šių metų projekto apžvalga.

Kino mėnuo

Pirmasis renginys – pažintis su nebyliuoju 1915 m. kinu “Filibusė”, akompanuojant profesionaliam pianistui Pavel Pavlosyuk. Renginio metu Aleksas Gilaitis ir Juozas Petkevičius surengė improvizuotą diskusiją apie fotografijos ir kino atsiradimo kontekstą, jų pirminę paskirtį bei panaudojimo metodus. Taip pat buvo pažerta įdomių faktų apie garso reikšmę kine ir kaip jis kito istorijos tėkmėje.

1 pav. Pianinu akomponuoja Pavel Pavlosyuk. Povilo Poškos nuotr.

Istorijos mėnuo

Rugsėjo 8 d. Tauragės pilies menėse buvo pristatyta paroda „Tautinis kostiumas – etninio tapatumo simbolis“. Eksponuota ikonografinė medžiaga iš Klaipėdos Mažosios Lietuvos istorijos, Šilutės Hugo Šojaus ir Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejų fondų. Pranešimą skaitė Martyno Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė.

2 pav. Liudvika Burzdžiuvienė skaito pranešimą apie lietuvnininkių tautinius kostiumus. Juozo Petkevičiaus nuotr.

Kulinarinio paveldo mėnuo

Prieš gerą dešimtmetį Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius senu mersedesu leidosi į pirmą kelionę. Vytaras tradiciškai visose ekspedicijose buvo atsakingas už maisto atsargas ir gaminimą. „Kultūros muitinės“ lankytojai šįsyk sriubiniais šaukštais kabino gastronomijos žinias iš viso pasaulio, mat keliautojas Vytaras papasakojo visus įspūdingiausius maisto nuotykius. Vakaro pabaigoje TV istorijos įgavo tikrą chašlama skonį – degustavome armėnišką tirštą mėsos sriubą.

3 pav. Vytaras Radzevičius Tauragės pilies menėse. Juozo Petkevičiaus nuotr.

Teatro mėnuo

Alytaus miesto teatras Tauragės pilies menėse pristatė monospektaklį SEEN (angl. peržiūrėta). Pagrindinį personažą vardu Ūla įkūnijo režisierė ir aktorė Andra Kavaliauskaitė. Paauglystė, besikeičiantis kūnas, gyvos ir virtualios aplinkinių reakcijos iškreipia Ūlos savivaizdį. Pamažu ji ima save alinti negatyviomis mintimis, badu. SEEN – spektaklis socialine tema, kuriame nagrinėjamos problemos aktualios šių dienų tėvams, mokytojams ir patiems paaugliams.

4 pav. Andra Kavaliauskaitė monospektaklyje „Seen“. Juozo Petkevičiaus nuotr.

Muzikos mėnuo

Senesnių kartų lietuvių sąmonėje spalis laikytas vėlių mėnesiu. Tačiau Tauragės pilies menėse SPALIS – muzikos mėnuo, nes „Kultūros muitinėje“ svečiavosi Thomo Manno festivalis. Nobelio premijos laureato Thomo Manno vardas ir šiandien simbolizuoja atvirumą pasauliui ir kosmopolitiškumą. Kauno kvartetas kartu su solistu, grojančiu gitara, atliko Joseph Haydn (1732 – 1809) ir Luigi Boccherini (1743 – 1805) kūrinius pakrančių tema.

5 pav. Thomo Manno festivalis svečiuojasi Tauragėje. Juozo Petkevičiaus nuotr.

Fotografijos mėnuo

Plenero „Fotografika“ metu šešios Tauragės įvairių sričių menininkės Tauragės krašto muziejuje esančioje fotografijos laboratorijoje kartu su muziejininku – fotografu Juozu Petkevičiumi gilinosi į modernistų naudotą fotograminį spausdinimo būdą. Fotogramà (foto+ gr. gramma – rašytinis ženklas, brūkšnys, linija) abstraktaus arba beveik abstraktaus fotografijos vaizdo kūrimas be fotoaparato, apšviečiant daiktus, išdėliotus ant šviesai jautraus fotopopieriaus.

6 pav. Pleneras „Fotografika”. Juozo Petkevičiaus nuotr.
Plenero FOTOGRAFIKA video

Finalinis projekto „Kultūros muitinė“ renginys vyko neįprastoje vietoje – t.y. buvusioje Tauragės skaičiavimo mašinų elementų gamykloje, liaudiškai tariant „Skaičiukuose“ (Gaurės g. 22, Tauragė). „Skaičiukų“ gamyklos iškilimas Tauragėje siejamas su iki tol buvusiu dideliu moterų nedarbu. 1988 metais Skaičiukuose dirbo apie 2300 darbuotojų. Bendrovėje buvo plečiamos gamybos patalpos, įrengta socialinėms reikmėms skirtų patalpų. Buvo įkurta 150 vietų valgykla, kavinė, aktų salė, kultūros klubas. Veikė aštuoni meno kolektyvai, jungiantys daugiau kaip 150 gamyklos darbuotojų. „Skaičiukai“, moterys ir kultūra… „Skaičiukai“ tapo istorija, bet moterys ir kultūrinės veiklos čia sugrįžo.

Šešios Tauragės menininkės: Daiva Genienė, Karolina Vozbutaitė, Sigita Flaksienė, Areta Didžiulienė, Jovita Verpečinskienė ir Rasita Liulienė – šių metų lapkričio 11 d. industrinėse patalpose vienam vakarui eksponavo savo sukurtas serijas. Projekto įsteigtus prizus gavo daugiausiai antspaudų surinkę „Kultūros muitinės“ projekto renginių lankytojai.

Projekto KULTŪROS MUITINĖ uždarymas – plenero FOTOGRAFIKA pristatymas „Skaičiukuose“ lapkričio 11 d., video

Iš tikro muitinė yra tik trumpa stotelė. Kultūriniai mainai prasideda pilyje ir keliauja tolyn. Pamažu ruošiamės kitų metų darbams, galop 2023 metams, kai Tauragė taps Lietuvos kultūros sostinė. Spėkit koks bus pagrindinis 2023 m. Tauragės leitmotyvas? Taigi TAURAGĖ – KULTŪROS MUITINĖ!!!

Projekto „Kultūros muitinė. Renginių ciklas pilies menėse“ organizatorius: Tauragės krašto muziejus „Santaka”
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė

Tekstą parengė renginių organizatorė – edukatorė Renata Jančiauskienė

Prenumeruokite naujienlaiškį!
Kitos naujienos
Sukanka 70 metų nuo partizanų Antano ir Zigmo Sudeikių žūties
2022 gegužės 20

1952 metų gegužės 21 dieną, Tauragės rajone esančiame Tyrelių miške, netoli nuo Žygaičių seniūnijos Aukštupių k., kaudamiesi su daug didesnėmis priešo pajėgomis, garbingai žuvo Kęstučio apygardos, Jūros (Žalgirio) būrio vadas Antanas Sudeikis, partizaninis slapyvardis Girėnas ir jo brolis Zigmas Sudeikis, partizaninis slapyvardis Darius. Kitas brolis Albinas Sudeikis, partizaninis slapyvardis Algirdas, žuvo 1950-01-12 ir buvo palaidotas […]

Skaudvilės turgaus fenomenas: muziejus pasipildys unikalia ekspozicija
2020 gruodžio 17

Skaudvilėje nuo 1862 m. kiekvieną antradienį vykdavo garsūs visoje Žemaitijoje turgūs. XIX a. viduryje nutiesus Rygos – Tauragės plentą, kuris sujungė Tauragę, Skaudvilę ir Kelmę, didėjo gyventojų skaičius ir miestelis virto gana svarbiu prekybos bei amatų centru. Tarpukariu tradiciniai savaitiniai Skaudvilės turgūs buvo ne tik vieni didžiausių Žemaitijoje, bet dėl prekių gausos ir įvairovės vykdavo […]

„Mažieji išradėjai“ muziejuje
2022 sausio 21

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Gamtos ekspozicija tampa mažųjų išradėjų eksperimentų erdve. Kaip atsiranda muilas, kaip pasigaminti „šlykštuką“, kaip susidaro vaivorykštė , kodėl išsiveržia ugnikalnis – šias ir kitas užduotis eksperimentuodami, tyrinėdami ir žaisdami bando išsiaiškinti patys vaikai.  Mažieji išradėjai – naujas, įdomus ir įtraukiantis užsiėmimas 3-8 metų vaikams, kuris nuo šiol vyks ir Tauragėje. Jaunieji […]