Melno sutarčiai 600 metų
2022 September 27

1422 metais rugsėjo 27 dieną buvo pasirašyta Melno sutartis, nulėmusi Europos ir Lietuvos geopolitinius lūžius ir ribas.

Mèlno taika (sutartimi) baigti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karai su Vokiečių ordinu. Susitarimas pasirašytas Lietuvos Dididžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos kariuomenės stovykloje prie Melno ežero (Vyslos dešiniajame krante, netoli Osos upės) po 1422 metų ordinui nesėkmingo karo su Lenkija.

Sutartį pasirašė Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas, Lenkijos karalius Jogaila, Vokiečių ordinui atstovavo Didysis magistras Paul von Rusdorf, Livonijos magistras Siegfried Lander von Spanheim, Vokietijos magistras Eberhard von Siensheim iš viso dokumentas pažymėtas 114 antspaudų. Pagal susitarimą Lietuva atgavo Žemaitiją, tačiau Nemuno žiotys ir Klaipėda liko Prūsijos valdžioje iki 1923 m. Melno taika istorikų pagrįstai vadinama abipusiu kompromisu ir per laiką gavusi „Amžinosios taikos“ vardą.

Tauragę ir Smalininkus vienija ne tik panaši geografinė padėtis, bet ir viena „Amžinosios sienos“ istorija. Per šias vietoves daugiau nei 500 metų ėjo siena, pradžioje tarp LDK ir kryžiuočių ordino, vėliau tarp Rusijos imperijos ir Prūsijos. Abiejose sienos pusėse buvo kalbama lietuviškai. Nors siena atskyrė vieną kultūrą nuo kitos, bet tuo pačiu vienijo pasienio gyventojus panašiais rūpesčiais ir aktualijomis.

Gyvenimas šiapus ir anapus sienos buvo aktyvus. Pro šią sieną keliavo dori prekeiviai ir šmugelninkai, kariuomenės prarasti keliautojai.

Jūsų žiniai istorijos puslapius atvertus… Fotomeninė pasienio gyvenimo rekonstrukcija.

Projekto „Gyvenimas šiapus ir anapus sienos“ bendraautoriai Mažosios Lietuvos Jurabarko krašto kultūros centras ir Tauragės krašto muziejus „Santaka“

Tekstą parengė MLJKKC direktorius Arvydas Griškus

Подписаться на новости!
Другие новости
Parodos „Vasario 16-osios šventė 1919–1940 metais: susitelkimas ateičiai“ pristatymas
2021 July 12

Lietuvos nacionalinis muziejus ir Signatarų namai parengė ir šalies regionų bendruomenėms dovanoja kilnojamąją parodą apie Vasario 16-osios šventę ir jos minėjimo tradicijas 1919–1940 metais. Specialiai šiai parodai muziejininkai sukūrė ir nuotaikingą edukaciją pagal rašytojo Antano Vienuolio tarpukariu skelbtas vizijas ir pranašystes, kaip Vasario 16-oji atrodys po šimto metų, t. y. dabar. Liepos 23 d. 16 […]

Balandžio 15-oji – Pasaulinė kultūros diena
2022 April 12

Tauragės krašto muziejus „Santaka” artėjant kultūros dienai kalbina VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentą, karybos tyrinėtoją ir tauragiškį Deividą Šlekį. Rusijos pradėto karo Ukrainoje kontekste visuomenė yra priversta pagilinti žinias apie karą, apie Lietuvos vaidmenį ir gynybos pajėgumus, todėl pokalbis tikslingai artėja link edukacijos. Nagrinėjame mums svarbius klausimus – kultūra karo metu. Jame […]

Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus
2024 June 11

Šią savaitę du vakarai Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ skirti festivalio „Kvadratu“ parodų pristatymams bei susitikimams su autoriais. Šiandien, birželio 11 d. 17 val. Tauragės pilyje, Fotografijos galerijoje Svetlana Batura pristatys parodą „Giedraičių šeimos fotografijų archyvo tyrimas“, o rytoj Pilies parodų salėje įvyks jau antrasis susitikimas su parodos „Kaukių balius“ autoriumi, fotomenininku Jonu Staseliu, kuris šįkart […]