Išleista Alvido Jancevičiaus knyga „Užmirštasis Tauroggenas“
2021 December 20

Jau vasario mėnesį pakviesime jus į Alvido Jancevičiaus knygos-straipsnių rinkinio „Užmirštasis Tauroggenas“ pristatymą, kurio metu visi norintieji ją gaus ir galės gyvai pabendrauti su autoriumi. 500 vnt. tiražu išleistą storoką 350 puslapių knygą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė. Džiaugiamės vaisingu bendradarbiavimu su autoriumi. Nuoširdžiai dėkojame „Tauragės kurjerio“ laikraščio redakcijai už leidimą pasinaudoti straipsniais, kurie per eilę metų išsibarstė laikraščio priedo – „Taurragis“ puslapiuose. Dabar visi Alvido atradimai suguls vienoje knygoje.

Daug faktų pačių tauragiškių kraštotyrininkų ir istorikų jau aprašyti įvairiuose straipsniuose bei „Tauragės enciklopedijoje“. Tačiau pastaraisiais metais kraštietis Vilniuje gyvenantis žurnalistas A. Jancevičius atrado daug įdomios, mažai kam žinotos ar netgi visai negirdėtos Tauroggeno, Tavrigo, Tauragės praeities gyvenimo informacijos.

Kaip pratarmėje rašo autorius, ilgus dešimtmečius būdama Rusijos imperijos ir Prūsijos, vėliau – Sovietų Sąjungos ir Vokietijos pasienio miestu, Tauragė, tiesiogine prasme, tapo daugelio ryškiausių Europos istorijos įvykių dalyve ir liudininke. Čia lankėsi asmenybės, kurių pavardes šiandien randame įvairiuose enciklopediniuose leidiniuose, istorijos vadovėliuose. Deja, kalbėdami apie tai dažniausiai prisimename vien Požerūnų malūne 1812 m. pasirašytą Tauragės konvenciją.

Plačiai nuskambėjęs faktas, jog prieš karą Tauragėje gyveno vieno turtingiausių pasaulio žmonių Romano Abramovičiaus tėvai ir seneliai. Žinoma ir apie garsiojo amerikiečių rašytojo Džeromo Selindžerio prosenelių gyvenimą mieste prie Jūros. Plačiai nuskambėjęs prieš keletą dešimtmečių kolegos žurnalisto Aleksandro Morozovo išaiškintas prancūzų literatūros klasiko O. de Balzako apsilankymas Tauragėje 1843 m.

Tarp pasaulyje garsėjusių išeivių iš Tauragės gana nemažai žydiškų pavardžių. Ir tai suprantama. Brokhauso ir Efrono žydų enciklopedijos duomenimis, 1847 metais Tauragės žydų bendruomenę sudarė 410 asmenų. Gaurėje jų buvo 314, Skaudvilėje 204, Jurbarke 2527, Šilalėje 747. Po penkiasdešimties metų, 1897 metais, vykęs surašymas parodė, jog Tauragėje iš 6655 gyventojų 3634 buvo žydų tautybės. Skaudvilėje šie skaičiai siekė  1390 ir 1012, Šilalėje 1406 ir 786, Eržvilke 709 ir 353, Jurbarke 7391 ir 2350.  Beje, palyginimui, 1833 metais Tauragėje gyveno tik 630 žmonių. Enciklopedija pabrėžia, kad, pavyzdžiui, 1910 metais Tauragės žydų bendruomenė turėjo talmudą – torą ir pradinę dvimetę žydų liaudies mokyklą.  

Tikimės, kad naujos atsivėrusios žinios sudomins platų ne vien Lietuvos smalsuolių ratą ir į daugelį istorijos faktų leis pažvelgti naujai.

Direktorės pavaduotojas-vyr. fondų saugotojas

Darius Kiniulis

Подписаться на новости!
Другие новости
LIETUVOS MUZIEJŲ FENOMENAI: Tarptautinės muziejų dienos projektas
2021 May 18

Kasmet gegužės 18-ąją visame pasaulyje švenčiama Tarptautinė muziejų diena, Lietuvoje jau antrus metus bus pažymima kitaip. Lietuvos muziejai, kviesdami visuomenę į profesinę šventę, kartu su Lietuvos muziejų asociacija (LMA) ir Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) Lietuvos skyriumi parengė virtualaus nacionalinio projekto „Lietuvos muziejų fenomenai“ tęsinį – 60 naujų vaizdo siužetų. Vaizdo siužetais muziejai visuomenei papasakoja apie […]

Pasaulinė turizmo diena. Dviračių žygis
2020 September 21

Tauragės turizmo informacijos centras vykdo projektą, kurio metu vykdomos gyventojų aktyvumą skatinančios veiklos, skatinamas savarankiškas gyventojų keliavimas bei turizmo paslaugų vystymas Tauragės rajone. Projekto metu įtraukiamos daugiavaikės šeimos ir šeimos, kurioms teikiamos socialinės paslaugos, turizmo paslaugų teikėjai, vietos bendruomenės. 2019-10-01 buvo įvykdytas pirmasis projekto etapas. Turizmo paslaugų teikėjams suorganizuotas seminaras „Aktyvaus poilsio skatinimas ir turizmo […]

Muziejus atnaujina internetinį tinklapį
2020 December 23

Muziejus atnaujina internetinį tinklapį Tauragės krašto muziejus „Santaka“ aktyviai plečia teikiamų paslaugų įvairovę ir formas, ieško inovatyvių sprendimų. Pastaraisiais metais muziejuje buvo įgyvendinti ekspozicijų atnaujinimo projektai paremti naujausiomis technologijomis, sukurta holograma, interaktyvios ekskursijos, mobilus gidas ir kt. Šiemet, po modernizacijos buvo atidarytas pagrindinis korpusas – visiškai atnaujintos ekspozicijos, sukurtos daugiafunkcinės erdvės, pritaikytos edukacinių užsiėmimų vykdymui, […]