Savanorė S. Bendikaitė apie savanorystę ir „Muziejų naktį 2022“: „Dalyvavimas renginyje yra tuo pačiu palaikymo reiškinys“
2022 May 19

Muziejų naktis – tai, kai visuose Lietuvos muziejuose vyksta nemokamos ekskursijos, pristatymai, žaidimai, edukacijos ir daugelis kitokių įtraukiančių veiklų. Muziejų naktis puiki galimybė prisiliesti prie kultūros ir istorijos – nusikelti į praeitį.

Tauragės krašto muziejus Santaka įsikūręs Tauragės pilyje. Pilis kadaise buvo muitinė, mokykla. Taip pat TKM „Santaka“ turi keletą padalinių: Tremties ir rezistencijos muziejus, kur XX a. vykdavo KGB tardymai, Skaudvilės krašto muziejus, Alfonso Čepausko dailės galeriją ir tradicinių amatų ir etnokultūros centrą Norkaičiuose. Bet šį kartą smulkiau aprašomas Tauragės pilies pagrindinis muziejaus padalinys „Santaka“.

Ką tauragiškiui reiškia muziejus? Muziejus tauragiškiui puiki vieta dalyvauti šviečiamuosiuose renginiuose ir gilinti savo žinias apie krašto istoriją ir kultūrą. Knygų pristatymai, poezijos vakarai, seminarai, fotografijos parodos, paskaitos įtraukia Tauragės visuomenę ne tik į kultūrines laisvalaikio veiklas, bet ir ugdo kultūros bendruomenes, skatina domėtis vienas kitu. Dalyvavimas renginyje yra tuo pačiu palaikymo reiškinys. Dariau savo Instagramo paskyroje apklausą „Ką tauragiškiui reiškia muziejus?“. Jaunimo tarpe labiausiai išryškėjęs atsakymas buvo, kad intensyviai nedalyvaujama muziejaus renginiuose, bet iš to kiek teko muziejaus padaliniuose lankytis, veiklos tikrai įdomios. Šio straipsnio autorei muziejus – tai puiki vieta, kur galima kultūriškai augti. Muziejaus darbuotojai per savanorystės laikotarpį padėjo man dar labiau pažinti kultūrą, prie jos prisiliesti ir tapti to dalimi. Todėl, jeigu ir tave traukia kultūra, kviečiu tave dar labiau pažinti save ir pažinti kultūrą! Savęs paieškos padeda pažinti pasaulį, o Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ pažinimas padės pažinti Tauragę.

Kiekvienas muziejaus padalinys puoselėja savo erdves, stengiasi pritaikyti technologines inovacija tam, kad lankytojui būtų įdomu ir įsimintina.Tauragės pilyje yra pagrindinis muziejaus filialas – „Santaka“. Tauragės pilies menėse vyksta įvairios parodos, kūrybiniai vakarai. Menių aplinka labai graži – empirinio stiliaus, toks koks buvo XIX amžiuje Europoje. Ten pat yra ir Paslapčių kambarys, kuriame virtualios realybės akiniais iš paukščio skrydžio galima išvysti Tauragės pilį, Hiršo Gitkino malūną, hidroelektrinę, Tauragės dvarą, Taurų nuotykių parką, Konvencijos paminklą… Labai efektinga, nes nusiėmus akinius būna keista grįžti į realybę.

Nuo pat „Muziejaus nakties 2022“ renginio pradžios skirtinguose muziejaus korpusuose, bokštuose muziejininkai ir savanoriai konsultavo muziejaus lankytojus, prižiūrėjo tvarką ir rūpinosi saugumu. Archeologijos bokšte mažieji muziejaus lankytojai domėjosi kinetinio smėlio ir šviesų projekcija. Ten galima lipdyti kalnus, žalumas, upes ir ieškoti smėlyje radinių taip kaip tą daro archeologai.

Prie Tauragės pilies vartų prasidėjus programai nuotaikingai, artistiškai prūsų muitininkai pasitiko muziejaus lankytojus. Žmonės šmaikščiai reagavo į netikrus barimus, dokumentų patikrinimo reikalavimus, rankinių svėrimą, vaišių prašymą, juokavimus apie korumpuotus muitininkus, norinčius kyšio tam, kad patektumei į pilį. Kiemelyje buvo gardžių vaišių, nuo šiltų  kukulių iki kavos. Buvo pastatyti staliukai prisėsti, kur tautiškai pasipuošusios virėjos laukė išalkusiųjų.

Vienas iš emocionaliausių renginių – „Ukrainiečių poezijos skaitymai“. Renginio iniciatyva Renata Karvelis. Buvo skaitomi išversti iš ukrainiečių kalbos tekstai apie karą nuo 2014-ųjų metų iki 2022–ųjų metų. Trečias mėnuo kaip vyksta karas, tikrai ne maža mūsų dalis nustojome domėtis juo, nereaguojame taip emocionaliai, nes pernelyg daug kalbama apie karą. O šiame vakare įgarsinant eiles, juos parašiusių autorių išgyvenimus – vėl sužadinti jausmai ir gailestis tam, kas dabar vyksta Ukrainoje. Taip pat tylos minute buvo pagerbti žuvusieji. Vakaras vyko Tauragės pilies I korpuso III aukšto salėje, kuri greit bus remontuojama. Renginio mintis buvo ta, kad karas naikina gyvenimus, kaip ir išnyks buvusi Tauragės pilies salė su senais vaikų piešiniais.

Vakarą užbaigė naktinė ekskursija po muziejaus Gamtos, Istorijos ir Etnografijos ekspozicijas ir 22 val. vykęs įspūdingas ugnies spektaklis „Inferno“. Žiūrovai galėjo savo telefonų galerijas papildyti įspūdingomis nuotraukomis iš ugnies šou.

Iki gegužės 27 dienos dar bus galima aplankyti pilies menėse Zenono Radvilo autorinę parodą, o naujai atidarytame Edukacijų centre – Muitinės muziejaus atvirukų parodą „Išnykusios sienos“. Gegužės 20 dieną „Muziejaus naktis 2022“ bus užbaigiama dviračių žygiu, dedikuotu muziejų nakčiai. Trasa prasideda nuo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ 18 val.

Teksto autorė SIMONA BENDIKAITĖ

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ savanorė

Подписаться на новости!
Другие новости
Pradeda veikti paroda „Klaipėdos (Memel) kraštas nuo ištakų iki XVII a.“
2020 July 13

Pažymint Lietuvos valstybės šimtmetį ir Europos kultūros paveldo metus, 2018 m. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje buvo atidaryta paroda „Klaipėdos (Memel) kraštas: nuo ištakų iki XVII amžiaus“, kuria buvosiekiama aktualizuoti turtingą šio regiono archeologinį paveldą, mažai žinomų regionų savitumą, didinti jų matomumą Europos paveldo kontekste. Parodą organizavo ir parodos katalogą išleido Mažosios Lietuvos istorijos muziejus kartu su Klaipėdos […]

KVADRATU: atviras kvietimas fotografams
2023 March 15

Kovo 14 d. 12:00–balandžio 26 d. 23:00 Tauragės krašto muziejus SANTAKA kartu su menų festivaliu KVADRATU pradeda fotografijos parodų atranką lauko meno parodoms kurti.  Menų festivalis KVADRATU yra penkerius metus iš eilės Tauragėje vykstantis festivalis apjungiantis fotografiją, vaizdo instaliacijas, skulptūrą, performansą.  Dėl istorinio konteksto ir pasienio krašto ypatybių Tauragės identitetas nėra aiškiai apibrėžtas ir nuolat […]

Prisimenant „Roko maršą“ Tauragėje
2021 August 20

Šiandien jaunos kartos jau nenustebinsim muzikiniais koncertais, festivaliais. Jų vyksta išties labai daug ir labai įvairių. Kai kurie jų trunka vieną vakarą, kai kurie – savaitgalį, o kai kurie net savaitę. O ką reiškė „Roko maršas“ tuometiniam Tauragės jaunimui? Juk tai buvo taipogi muzikos festivalis, tik vyko jis skirtinguose Lietuvos miestuose. Visų pirma, tai koncertas […]