Ką tik išleidome proginę „Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023“ metams skirtą knygą „Menininkas ir miestas. Tauragės kultūros maršrutai“, į kurią muziejaus Kultūros-edukacijų skyriaus vedėja Renata Jančiauskienė surinko penkis metus rašytus tekstus.
Pati autorė, savo tekstus pasirašanti Renatos Karvelis slapyvardžiu, prisimena, kaip kilo pirminė idėja apie knygos reikalingumą, ypač dabar: „2023 metais Tauragė tampa Lietuvos kultūros sostine. Ruošiantis jiems sulaukiau nemažai neformalių prašymų padėti dėl medžiagos apie miesto kultūrinius išteklius. Studijuodama Vytauto Didžiojo universitete savo tyrinėjimo objektu pasirinkau Tauragės miesto tapatybę menininkų pasakojimuose. Dažnai savo publikuojamuose tekstuose rašau apie Tauragės kultūrinį kontekstą gal dar ir dėl to, kad dirbu muziejuje. Miestas, atmintis, asmenybės, atradimai, vizijos, koks jis galėjo ar dar galėtų būti, minties eksperimentai pamažu tapo mano tyrimo objektu. Šiame leidinyje surinkti tekstai, kuriuos parašiau apie Tauragę nuo tada, kuomet čia apsigyvenau. Įvietinta poezija ir slemas, kultūrinės žiniasklaidos tekstai, pokalbiai, feisbuko įrašai, tekstinės meninių iniciatyvų dalys.
„Menininkas ir miestas. Tauragės kultūros maršrutai“ – tai naujos žinios apie miestą, <…>“
Ruošiant knygą Renatą konsultavo etnologė iš Nyderlandų Aurelija Dagilytė-Drevel. Mokslininkė apie knygą sako: „Renatos knyga – subtiliai subjektyvus Tauragės kultūrinio gyvenimo atlasas, moterišku žvilgsniu permetantis efemeriškas (post)pandeminių metų miesto kultūrinio gyvenimo realijas, įvietintas geografinių objektų gairėmis. Nuo publicistikos iki slemo, nuo grafiti iki kapinių istorijos, autorė pažindina Tauragės menininkus vienus su kitais, o kartu ir su visa likusia Lietuva. Tekste netrūksta sodrios savirefleksijos, aštresnio kritiško požiūrio į „didžiąją“ Lietuvos kultūrą, glokalias ir globalias įtakas, tapatybes, nuomones. Nuostabi knyga, apie kitą, dažnai nematomą, kultūrinę Lietuvą!“
Tauragės visuomenininkas, poetas Eugenijus Šaltis, kuriam dar šeštadienį buvo įteiktos Tauragės garbės piliečio regalijos dalijasi savo pastebėjimais: „Nežinau, ar kam iki Renatos Tauragėje taip rūpėdavo kultūros vyksmas visoje Lietuvoje ar net už jos ribų, ir kokią vietą čia užimtų kraštiečiai nuo Jūros? Gilesnių analizių, tyrimų tikrai pasigesdavau. Ir nerimą keldavo tai, kad aktyviai kultūros vyksme mieste dalyvaudavo tik nedidelis nuošimtis tauragiškių. Tauragiškiai, dažnai ir gabūs menininkai, virdavo savose sultyse, savame provincijos „kvadrate“, iš jo nelabai išeidami. Žinoma, būta ir išimčių – džiazo, klasikinės muzikos festivaliai, koncertai bažnyčiose, pasaulinio lygio atlikėjų dalyvavimas, knygų sutiktuvės viešojoje bibliotekoje, susitikimai su rašytojais, muziejuje, fotografijos galerijoje vykstančios parodos, literatų išvykos į kitus miestus ir miestelius, paskaitymai ten savosios kūrybos ir kt. Su Renatos Karvelis atskridimu į Tauragės ne visai iškedentus kultūros dirvonus, šis požiūris pradėjo kiek keistis. Atsirado kultūros erdvės analizės elementų, pradėjo Tauragė garsėti kaip kokia slemo sostinė, balsas apie Tauragę pradėjo sklisti per LRT radiją ir televiziją. Atsirado žmogus, kuriam rūpi Tauragėje vykstantys kultūros reiškiniai (būtent, reiškiniai), pradėta juos analizuoti. Ir tai daroma profesionaliai. Šito Tauragėje kaip tik ir trūko labiausiai.“
Knyga „Menininkas ir miestas. Tauragės kultūros maršrutai“ yra meninio tyrimo apie Tauragę dalis. Meninis tyrimas bus pristatytas rytoj 15 val. Bažnyčių g. 15.
Knyga ypač mažo tiražo, tačiau muziejaus Lankytojų aptarnavimo centre yra galimybė ją įsigyti. Daugiau informacijos 8 676 87 756 arba info@tauragesmuziejus.lt
DAUGIAU APIE KNYGĄ
Renata Karvelis „Miestas ir menininkas. Tauragės kultūros maršrutai“, 160 p. / 2023 m. Tauragė, tiražas 70 egz. ISBN 978-609-8316-02-5
Leidėjas Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
Leidinio iliustracijų autoriai
Atsiliepimų autoriai
Kalbos korektorė Akvilė Matulionytė
Dizaineris Sauliaus Bartkaus
Knyga „Menininkas ir miestas. Tauragės kultūros maršrutai“ yra meninio tyrimo apie Tauragę dalis. Meninis tyrimas yra įtrauktas į Menų festivalio „Kvadratu“ 2023 programą.
Prieš keletą metų, Duonos dienai gimę personažai – Agota ir Aldona šiemet liūdėjo, kad negalės su visais susitikti ir pasivaišinti gardžia duonele. Todėl jos pabandė prisitaikyti prie šių dienų ir išsitraukusios kamerą, kaip visada su žiupsneliu humoro, pasikalbėjo apie duonos papročius. Nuotaikingą video filmuką, galite pažiūrėti ČIA, kurį sukūrė muziejininkė.
Nuo rugsėjo pirmos dienos muziejuje pradėjo savanoriauti dvi vienuoliktokės, kurios pasiryžusios tam skirti net visus pusę metų. Jaunimo savanoriška tarnyba (JST) – intensyvi 6 mėn. trukmės savanorystės programa jauniems žmonėms, kurios metu jaunuoliai vidutiniškai 40 val./ mėnesį* savanoriauja pasirinktoje akredituotoje priimančioje organizacijoje, kartą per mėnesį susitinka su savanorišką veiklą organizuojančios organizacijos paskirtu mentoriumi, mokosi įveikti sunkumus, mokosi […]
Mindaugo skulptūros autorius Regimantas Midvikis (1947-2015) gimė Tauragės rajone, Eidintuose. Dailininkų sąjungos narys kūrė dekoratyviąsias ir mažųjų formų skulptūras, portretus, paminklus. Už Rainių memorialo kūrimą R. Midvikiui buvo suteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. Pasak menininko kolegų, R. Midvikio pagrindinė tema buvo Lietuva. Paminklą vieninteliam Lietuvos karaliui Mindaugui galima pamatyti priešais Lietuvos nacionalinį muziejų, […]