Kūrybine energija pasižyminčiam grafikui A. Čepauskui – 95

Grafikas, žurnalistas, keliautojas, Lietuvos ekslibrisų sąjungos Garbės pirmininkas, daugelio ekslibrisų parodų organizatorius, Tauragės garbės pilietis, dailės galerijos įkūrėjas, kraštietis, menininkas Alfonsas Čepauskas mini 95-ąjį jubiliejų.

Žemaitijos krašte A. Čepausko kūryba gerai pažįstama. Šio menininko kūrybiniai ieškojimai aukštai vertinami tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Universalus A. Čepausko stilius įkūnijamas skirtinguose grafikos cikluose. Menininkas sukūrė daugiau nei 1200 ekslibrisų, iliustracijų, skulptūrų, tapybos, asambliažų. Dalyvavo apie 300 bendrų parodų daugelyje Europos šalių, surengė daugiau nei 70 personalinių parodų. Sukūrė estampų ciklus, susietus su Lietuvos istorija: „Karšuvos poringė“, „Trapėnų kronikos“, „Išlikimo kelias“, „Žemaitijos gintis“, „Karšuvos mitas“ ir kt. Dailininkas visą gyvenimą domėjosi istorija ir ją pasakoja pasitelkdamas savo gyvenimišką patirtį, interpretuodamas, todėl kiekvienas jo kūrinys yra iškalbingas ir daugiasluoksnis.

1962 m. A. Čepauskas Kaune baigė taikomosios dailės mokslus ir įgijo poligrafijos dailininko specialybę. Ilgus metus dirbo „Mokslo ir technikos“, „Mūsų sodai“ žurnalų meniniu redaktoriumi. Palankios darbo sąlygos leido puoselėti ir plėsti grafikos žinias. Didelę seriją iliustracijų grotažo technika sukūrė „Žemės ūkio“, „Statybos ir architektūros“ žurnalams. Menininkas itin subtiliai mokėjo perteikti technikos pasiekimus, žmonijos galias, ieškojimus ir atradimus.

A. Čepauskas taip pat daugelio leidinių autorius. Ypač didelio susidomėjimo susilaukė metodinis leidinys „Kaip sukurti ekslibrisą?“, kuris išverstas į kelias užsienio kalbas, jo kūryba pasklido tūkstančiais egzempliorių ir pasiekė skaitytojus, o šūsnys kelionių eskizų primena margą pasaulį. Kelionės, į kurias leisdavosi motociklu, buvo A. Čepausko neatsiejama gyvenimo dalis. Autorius, sako, kad „tai tarsi jaunystės metų memuarai, kurių vaizdai byloja apie gyvenimą bei pilną gyvybės ir paslapčių mūsų Žemėje“. Apkeliavęs didelę dalį Europos, Azijos, Amerikos ten užfiksuotus vaizdus perteikė taikydamas koliažo techniką.

Alfonsas Čepauskas išties kūrybinga ir darbšti asmenybė. Kad jis yra žinomas ir itin gerbiamas tarp kitų menininkų, tą patvirtina A. Čepauskui sukurti įvairių šalių ir Lietuvos dailininkų ekslibrisai. Komunikabilus, meniškas grafikos kūrinys – Exlibrisas dažnai paties autoriaus vadinamas „Draugystės ženklu“. Dailininką kone labiausiai traukė ekslibriso galimybė vaizduoti reiškinius, charakterizuoti kolegas, glaustai metaforiškai, poetiškai reikšti savo mintis.

Kraštietį Alfonsą Čepausko jubiliejaus proga pasveikinti nuvyko Skaudvilės seniūno pavaduotoja Dalia Milašienė, „Skaudvilės krašto“ bendruomenės pirmininkas ir Tauragės tarybos narys Vidas Bičkus, buvęs Skaudvilės seniūnas Virginijus Budvytis, A. Čepausko dailės galerijos vadybininkė-muziejininkė Lina Mačiulė, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografas Mindaugas Černeckas.   

Esame dėkingi autoriui už atsidavimą menui ir Skaudvilės miesteliui.

Tekstą parengė A. Čepausko dailės galerijos vadybininkė-muziejininkė Lina Mačiulė

Mindaugo Černecko nuotraukos