Vilijos Jurkuvienės karpinių parodos „Lietuvių papročiai ir tradicijos“ atidarymas
2023 Spalio 5

Spalio 5 d. 17 val. muziejaus Edukacijų centre vyks tauragiškės Vilijos Jurkuvienės karpinių parodos „Lietuvių papročiai ir tradicijos“ pristatymas. 

APIE PARODĄ

Autorė sako, kad šios parodos darbus inspiravo asmeninė patirtis, vaikystės ir paauglystės vasaros, praleistos senelių sodyboje netoli Dubysos. Gyvenimas vienkiemyje, apsuptame gražių miškų ir gamtos suformavo romantinį požiūrį į gamtą, medžius, paukščius, miško gyvūnus, ūkyje auginamus gyvulius, kaimynų tarpusavio santykius. Vaikystėje nudirbti darbai, pas močiutę leistos vasaros ir prisiminimai, godžiai skaitytos knygos, gyvenimo patirtys nugulė karpinių ažūre. 

Menininkė kuria ir karpinių ciklus. Vienas jų – „Vestuvės“, su  kuriuo buvo pakviesta dalyvauti parodoje „Lietuvių tradicijos karpiniuose“ Vokietijoje, Syko mieste. Šiuo ciklu labai susidomėjo vokiečių archeologas bei Olandijos karpinių muziejus. Muziejus domėjosi ir kaina, bet menininkė, daugelio nuostabai, atsisakė parduoti. Profesoriaus dėmesį patraukė gėlėti  ornamentai. Pasirodo, tokie gėlėti rėmeliai būdavo naudojami gotikos laikais, puošiant raštus, dokumentus. 

Darbuose dažna tradicinių švenčių tematika, Daugelyje karpinių vaizduojamos saulės, tačiau vienodos nėra – visos turi skirtingus raštus ir elementus.

Darbų kolekcijoje yra ciklas nedidelių karpinukų, pagal skrynių raštus. Jame vaizduojama saulė, rugių varpos, paukščiai, rūtos, lelijos, tulpeles, įvairūs ornamentiniai augalus, baltų  elementai, reikšminga lietuvių tradicijoms.

Ši paroda – jau šeštoji autorinė. Menininkė dalyvavo daugiau kaip pusšimtyje įvairių parodų ir konkursų, „Aukso vainiko“ renginiuose, užsienyje organizuotose simpoziumuose, parodose. Organizavo tris meninius plenerus, vienas iš jų buvo organizuotas kartu su Tauragės krašto muziejumi „Santaka“ („Tautodailė vydūniška dvasia“, 2020 m.). 

APIE AUTORĘ

Vilija Jurkuvienė gimė 1961 metais balandžio 1 d. Tauragės rajono Skaudvilės mieste. Autorė pasakoja, kad jau lankydama vaikų darželį pajuto didelį norą piešti, kurti. Su savimi visur nešiodavosi pieštukus ir popierių, piešdavo, konstruodavo, lipdydavo, komponuodavo. Šis noras neprapuolė ir besimokant vidurinėje mokykloje, tačiau tuo laikotarpiu „menas“ labiau buvo šokių ratelis, meninė gimnastika, sportas. Studijuodama ikimokyklinį vaikų ugdymą susipažino su karpinių menu, tapyba, įvairiomis dailės technikomis. Labiausiai patraukė, būtent, karpinių menas. Pradėjo karpyti, komponuoti atvirutes. Tačiau tai buvo maži, paprasti darbai. Jau dirbdama vaikų darželyje Tauragėje retkarčiais piešdavo, iškarpydavo augalinių motyvų karpinius, bet tai dar nebuvo intensyvi kūryba. Paaugus sūnui ir dukrai, staiga lyg „sprogo“ kažkas – atsirado didžiulis noras kurti, karpyti, megzti, tapyti. Aplinkiniai žmonės atkreipė į tai dėmesį, pradėjo kalbinti surengti pirmąją parodą. Ir štai 1999 m. Tauragės muzikos mokykloje pristatė savo pirmąją tapybos ir karpinių parodą. Nuo to laiko nuolat dalyvauja įvairiose parodose, darbai ne kartą buvo publikuojami rajono,  Lietuvos respublikos, bei užsienio spaudoje. 

Karpiniai daug kartų publikuoti spaudoje, kataloguose, kalendoriuose. Vokietijoje du kartus dalyvavo parodose: viena – autorinė, kita – bendra lietuvių popieriaus karpytojų paroda Syke mieste. Ne kartą darbai buvo eksponuojami Lenkijoje, taip pat Anglijoje, Rumunijoje, JAV ir kt.

Parodos atidaryme dalyvaus Tauragės meno mokyklos trio: 8 klasės mokinė Almina Trakšelytė (smuikas), 7 klasės mokinė Laura Marie Laurinskaitė Brown (fleita) ir Vaiva Povilaitytė (gitara). Mokytojai, Jurgita Stažienė, Liana Bagdonienė ir Vladislovas Žičkus.

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse. Daugiau informacijos info@tauragesmuziejus.lt  arba 8 676 87 756

Prenumeruokite naujienlaiškį!