Seminaras-mokymai
2022 Kovo 25

Kaip išlaikyti šaltą protą informacinio karo lauke: praktiniai ginklai prieš dezinformaciją ir propagandą

Putino karas Ukrainoje šiuo metu vyksta ne tik ginklu. Jis vyksta ir informacinėje erdvėje, kuri yra taip įelektrinta, jog neapgalvota žinutė gali akimirksniu įžiebti nesantaiką.

Medijų vartojimas yra didžiausias pasaulio istorijoje, informacijos srautas realiu laiku veikia visuomenės būsenas, todėl, be kita ko, žaibišku greičiu plinta dezinformacija ir propaganda. Naujienų portalai mirga „klikbaitinėmis“ antraštėmis, tiek kurstydami apokaliptinių scenarijų nuojautą, tiek kurdami nepagrįstai guodžiančius lūkesčius. Įmonės, įstaigos ir organizacijos, konstruodamos savo viešąją komunikaciją, susiduria su dar neregėtais iššūkiais.

Svarbiausias ginklas informaciniame kare – žinios, kaip atskirti dezinformaciją ir propagandą bei kritinio mąstymo ugdymas.

Kaip atskirti „melagienas“? Ar šią informaciją galima patikrinti?

Kokį naratyvą kuria ši žinutė?

Kaip teisingai komunikuoti pačiam?

Tauragės krašto muziejus „Santaka“, bendradarbiaudamas su Pilietinio atsparumo iniciatyva (en. Civic Resilience Initiative, CRI) kviečia jus į seminarą-mokymus: „Kaip išlaikyti šaltą protą informacinio karo lauke: praktiniai ginklai prieš dezinformaciją ir propagandą“

Kam skirtas šis seminaras?

Viešosios informacijos rengėjams, įstaigų komunikacijos specialistams, visiems, dirbantiems su informacija, komunikacija, bendruomenių lyderiams.

REGISTRACIJA į seminarą-mokymus: https://forms.gle/WVFLqkaqJ26fNVqC9

PROGRAMA:

11.00–12.30 Lukas Andriukaitis.„Dezinformacijos iššūkiai internetinėse medijose ir „Loginės mąstymo klaidos“. Paskaita ir praktinės užduotys, bendra trukmė iki 1,5 val.

12.30–13.30 Pietų pertrauka

13.30–15.00 Lukas Andriukaitis.Informacinis karas Ukrainoje ir Rytų Europoje“. Paskaita ir praktinės užduotys, bendra trukmė iki 1,5 val.

15.00–15.15 Kavos pertrauka

15.15–16.00 Krašto apsaugos savanorių pajėgų 307 pėstininkų kuopos vadas kapitonas Laimonas Jurkšaitis. „Putino šešėlis Europoje: pilietinio pasipriešinimo ABC“

Mokymų turinys:

„Dezinformacijos iššūkiai internetinėse medijose ir „Loginės mąstymo klaidos“. Internetinės medijos sparčiai keičia tradicinę „popierinę“ žiniasklaidą, užtikrindamos ne tik beprecedentį žinių sklaidos greitį bet ir naujus iššūkius. Šiame seminare kalbėsime apie internetinės žiniasklaidos panaudojimą dezinformacijos tikslams, pagrindinius iššūkius, bet taip pat ir mąstymo klaidas, kurios naudojamos konstruoti šališkas žinutes ir naujienas. Tik gerai suprasdami kaip konstruojamos melagienos ir žinodami į ką atkreipti dėmesį skaitant internetinę spaudą, galime išlikti atsparūs ir saugūs internetinės informacijos vartotojai. Seminare taip pat turėsime praktinę sesiją, kurios metu dalyviai galės praktiškai išbandyti naujai įgytas žinias.

„Informacinis karas Ukrainoje ir Rytų Europoje“. Viešoje erdvėje šiuo metu sklinda ne tik melagienos, bet ir sąmoningai kuriami tam tikri naratyvai, skleidžiama propaganda. Kaip komunikuoti, kai viešoje erdvėje tvyro įtampa? Kaip pasirinkti teisingą žinutę ir jos transliavimo priemones, kad nebūtum suprastas ne taip? Ką reiškia karo lauko sąlygomis įvairios abejones sėjančios diskusijos (kaip ar skriaudžiami rusakalbiai, atskirkim meną nuo politikos ir pan), kaip tai gali būti panaudojama priešiškų naratyvų konstravimui ir kokios gali būti to pasekmės.

Apie lektorių:

Lukas Andriukaitis – Pilietinio Atsparumo Iniciatyvos vienas iš iniciatorių; Atlantic Council’s Digital Forensic Research Lab Asocijuotas Direktorius; Vilniaus Politikos Analizės Instituto Asocijuotas Analitikas; Buvęs Lietuvos Specialiųjų Operacijų Pajėgų Ypatingos Paskirties Tarnybos karininkas; Buvęs Strateginio Planavimo Skyriaus Vedėjo Pavaduotojas Valstybinėje Geležinkelio Inspekcijoje prie Susisiekimo Ministerijos. Atvirų šaltinių ir saugumo analitikas savo profesinę patirtį sukaupęs tirdamas dezinformacijos ir saugumo klausimus Ukrainoje ir Sirijoje. Taip pat aktyviai besidomintis skaitmeniniu atsparumu, medijų raštingumu ir rinkimų stebėjimu. Įvairiose šalyse organizuoja mokymus žurnalistams, kariškiams, nevyriausybinių organizacijų darbuotojams ir tyrėjams norintiems geriau pažinti ir suprasti atvirų šaltinių metodologijas.

Daugiau informacijos apie CRI:

Daugiau informacijos apie Tauragės krašto muziejų „Santaka“:

Prenumeruokite naujienlaiškį!