Paukščių apskaita 2021

Šiais metais Lietuvos ornitologų draugija, laikantis tarptautinio susitarimo, žiemojančių vandens paukščių apskaitą paskelbė sausio 15 –17 dienomis. Apskaita įvyko vienu metu visose šalyse. Taip yra daroma tam, kad minimizuoti duomenų dubliavimąsi dėl paukščių judėjimo iš vienos teritorijos į gretimas. Lietuvoje apskaitos vykdomos kiekvienais metais,nuo 2010 metų,ir šią žiemą žiemojančių vandens paukščių skaičiavimas įvyko dvyliktus metus iš eilės. Kaip įprastai, prie apskaitos prisidėjo ir Tauragės krašto muziejus „Santaka“.

Apskaitos dienomis termometro stulpelis nukrito gerokai žemiau nulio, ir tai šiek tiek palengvino darbą.  Šiltomis žiemomis, kai vanduo neužšalęs, žiemojančios antys būna tolygiau pasiskirsčiusios po teritoriją ir tai apsunkino užduotį. Kai vanduo užšalęs, antys būriuojasi prie properšų, mažai juda, todėl jas skaičiuoti yra daug lengviau. Ypač tai liečia Zumpės tvenkinį, nes Jūros upėje vanduo dar nespėjo užšalti. Apskaitos metu pailgas siauras vandens ruožas Zumpėje knibždėjo ančių. Čia buvo suskaičiuoti 333 paukščiai.

Smagu buvo pamatyti tarp ančių seną pažįstamą – ausuotąjį kragą, kuris gyvena Zumpėje nuo 2018 m. Didžioji šių paukščių dalis palieka Lietuvą spalio mėnesį. Ir nors pajūryje pavienius kragus galima pamatyti visą žiemą, Tauragės krašte toks atvejis nėra kasdienis. Bet panašu, kad šitas kragas neturėjo pasirinkimo. Iš jo elgesio galima spręsti, kad jam buvo sužeistas dešinysis sparnas ir paukštis tiesiog nebegali skraidyti.

Šiemet Zumpė sugebėjo pateikti ir vieną staigmeną: apskaitos metu virš tvenkinio praskrido baltasis garnys. Tai yra palyginus nauja, bet sparčiai plintanti ir gausėjanti rūšis Lietuvoje. Perintys baltieji garniai Lietuvoje pirmą kartą registruoti 2005 m. Nuo tada jie yra reguliariai stebimi ir žiemos mėnesiais, bet Tauragėje sutikti baltąjį garnį žiemą pavyko pirmą kartą.

Jūros upės ruožas nuo užtvankos  iki Taurų staigmenų nepateikė, buvo suskaičiuota 161 didžioji antis (iš jų  26 –  Tauruose) ir 9 didieji dančiasnapiai. Tai yra įprastos dvi rūšys, kurios yra stebimos ir skaičiuojamos kasmet.

Netikėtai  ant priešingo Jūros kranto pasirodė nedidelė stirnų kaimenė. Stirnos ganėsi krūmynuose ir nelabai kreipė dėmesį į žmogų. Stirnos irgi vis mažiau bijo žmonių ir dažnai išeina prie gyvenviečių. Palei Jūros krantą, iš hipodromo pusės, neretai pasitaiko stirnų pėdsakai.

Taigi, šiemet bendrai buvo suskaičiuota: 494 didžiosios antys, 9 didėji dančiasnapiai, 1 ausuotasis kragas ir vienas baltasis garnys.

Aleksandras Naryškin

Tauragės krašto muziejus „Santaka“