TAURAGĖS KRAŠTO MUZIEJUS

Lankymas:

   II–IV –  9–17 val.

    V  915.45 val.

   VI – 10–16 val.


Dariaus ir Girėno g. 5, LT-72215

Tel. ekskursijoms: +370 676 87 756

Tremtinių ir politinių kalinių kančių namai:

+370 655 56 300

Skaudvilės krašto muziejus:

+370 602 67 886

El. p. info@tauragesmuziejus.lt

Biudžetinė įstaiga, 302477081

Duomenys kaupiami juridinių asmenų registre.

TIC baneris

Karsuvos ziedas baneris

LIMIS2

Senos Taurages foto baneris

Cepausko baneris

ES

MuziejuLobiai

europena jpg

Kult pav skaitm logo

Istorinio zemelapio baneris

Tauru parkas

Remejai

WeLoveLithuania

Tauragės pilis 360°

PauksciaiPraėjo metai, ir Lietuvos ornitologų draugija vėl paskelbė žiemojančių vandens paukščių apskaitos datas. Pagal tarptautinį susitarimą šiemet Lietuvoje šitą darbą reikėjo atlikti sausio 13 – 15 dienomis. 

Apsiniaukęs dangus ir tingiai byrantis sniegas nesutrukdė praeiti įprastą maršrutą - Jūros upės ruožą nuo Tauragės užtvankos iki geležinkelio tilto Tauruose – būtent čia žiemą daugiausia renkasi antys.

Palyginus su praeitais metais, šių metų sausis daug šiltesnis, vanduo Jūroje neužšalęs, ir tai gerokai apsunkino užduotį. Jeigu pernai antys būriavosi prie properšų, nenoriai pajudėdavo iš vietos ir lengvai leisdavo būti suskaičiuojamos, tai šiemet jos tolygiau pasiskirstė po upę ir visai neskubėjo artintis prie ateinančio į krantą žmogaus.

Tarp užtvankos ir pėsčiųjų tilto Tauragėje pavyko suskaičiuoti 94 didžiąsias antis, kurios nelabai kreipė dėmesį į žmogų. Žmogaus pagalbos ir papildomo maitinimo joms aiškiai nereikėjo. Ženkliai padidėjo žiemojančių didžiųjų dančiasnapių skaičius. Pernai, ištyrus visą maršrutą, buvo aptiktas tiktai vienas dančiasnapio patinėlis upėje prie Taurų, o šiemet tik tarp dvejų miesto tiltų jų buvo jau trys, o per visą maršrutą didžiųjų dančiasnapių suskaičiuoti net 44 paukščiai.
Kaip ir pernai, surizikavo mūsų mieste žiemai pasilikti viena gulbė nebylė. O štai pilkųjų garnių padaugėjo dvigubai, tai yra, upės krantą puošė ne vienas, o du paukščiai.

01

02

03

Netikėtai, į vandenį nutūpė rudagalvis kiras – jaunas paukštis su rudomis plunksnomis, tik šešioliktais metais išsiritęs iš kiaušinio. Tai nauja rūšis, kuri nebuvo pastebėta pernai. O prie Taurų laukė dar viena staigmena – į gausų didžiųjų ančių būrį įsimaišė smulkesnė ir lieknesnė antytė – mažojo dančiasnapio patelė. Šios rūšies per apskaitas matyti dar neteko.
Bendrai, pati gausiausia rūšis, žinoma, išliko didžioji antis, jų ištirtoje teritorijoje suskaičiuota 521 paukštis.

04
Antra ančių susibūrimo vieta Tauragėje – Zumpės tvenkinys Žalgirių mikrorajone. Skaičiuoti antis Zumpėje iškeliavau sekmadienį – paskutinę, skirtą projekto vykdymui, dieną. Ten neprireikė užtrukti ilgai. Toje vietoje, kur pernai būriavosi virš 100 ančių, šiemet linksmai šurmuliavo čiuožinėjantys po užšalusią Zumpę nuo statesnio kranto vaikai, ir nebuvo nė vienos anties. Matyt, atviras Jūros upės vanduo paukščius traukia labiau, nei batono gabalas iš žmonių rankų.
Nors vandens paukščių Zumpėje ir nebuvo, užtai maloniai krito į akį tupintis ant medžio viršūnės žiemojantis pas mus juodas kovas, kantriai laukiantis kovo mėnesio ir likusių gentainių sugrįžimo.

Gamtos-fotografijos skyriaus vedėjas Aleksandras Naryškin
05