TAURAGĖS KRAŠTO MUZIEJUS

Tauragės krašto muziejuje...
...NKVD būstinėje išgyvensite tremčių ir rezistencijos netektis bei ryžtą...
...Gamtos ekspozicija...
...Gamtos ekspozicija...
...Istorijos ekspozicija...
...vienintelis toks šalyje apvalus filmukas apie Tauragę...
...Etnografijos ekspozicija...
...Etnografijos ekspozicija...
...susipažinsite su turtinga pilies istorija...
...Prezidento g. 38 išvysite partizanų bunkerį...
...Amžių bokšte pasinersite į praeities pasaulėžiūrą...
...Skaudvilėje persikelsite į tarpukarį...

Lankymas:

   II–IV –  9–17 val.

    V  915.45 val.

   VI – 10–16 val.


Dariaus ir Girėno g. 5, LT-72215

Tel. ekskursijoms: +370 676 87 756

Tremtinių ir politinių kalinių kančių namai:

+370 655 56 300

Skaudvilės krašto muziejus:

+370 602 67 886

El. p. info@tauragesmuziejus.lt

Biudžetinė įstaiga, 302477081

Duomenys kaupiami juridinių asmenų registre.

TIC baneris

Karsuvos ziedas baneris

LIMIS2

Senos Taurages foto baneris

Cepausko baneris

ES

MuziejuLobiai

europena jpg

Kult pav skaitm logo

Istorinio zemelapio baneris

Tauru parkas

Remejai

WeLoveLithuania

Tauragės pilis 360°

   IMG 8574 LR Seimo narės Aušrinės Norkienės iniciatyva lapkričio 7 dieną Seimo rūmuose buvo atidaryta iš Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fondų parengta      paroda - „Senosios Tauragės fotografijos“. Eksponatinėse nuotraukose, kurių muziejus yra prikaupęs,    atskleidžiami    miesto architektūriniai pokyčiai XX a. Muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus pristatė, kokiu principu nuotraukos buvo atrinktos parodai, o istorijos-etnografijos skyriaus vedėjas Darius Kiniulis detaliau papasakojo apie XIX ir XX amžių įvykius Tauragėje. Pasveikinti tauragiškius panoro iš Tauragės kilęs politologas, teisininkas, istorikas, socialinių mokslų daktaras Alvidas Lukošaitis. Šmaikščiai pajuokauta, kad tauragiškiai globoja vienas kitą, kad ir kur likimas juos benublokštų. „Ypatingai smagu, kad tai jau nebe pirma tauragiškių paroda Seime“, - sakė A. Lukošaitis. Į parodos pristatymą, kuris vyko Spaudos konferencijų salėje, atvyko LR Seimo narys, Tauragės garbės pilietis Eugenijus Jovaiša. Akademikas ypatingai pasidžiaugė archeologiniais tyrimais, kuriuos kadaise vykdė Dauglaukyje. Prasitarė, kad artimiausiu metu išeis jo nauja knyga apie kapus ir žmones. Be to, E. Jovaišos iniciatyva elektroninėje erdvėje pasirodys archeologinių radinių daugiafokusinių nuotraukų svetainė. Tad, patyrinėti ikiistorinius laikus jau greitai galėsime savarankiškai internete.

   

    Tauragės garbės pilietis Albinas Batavičius, dabar įsikūręs Vilniuje, bandonija atliko keletą autentiškų savo gimtojo krašto kūrinių. Muzikantas pasakojo, kaip buvo tiesiamas plentas nuo Tauragės link Skaudvilės. Plentas ir Tauragė ypatingai susiję, nes pastarasis anuomet buvo priežastis dėl ko taip sparčiai plėtėsi miestas. Tauragės literatų klubo „Žingsniai“ pirmininkas Eugenijus Šaltis į Seimą atvežė poetinį tekstą apie Tauragės vandenvardžius. Jo kūrinys patrauklia literatūrine kalba tapo lyg gidu po vandens kelių išvagotą kraštą. Nuskambėjo ir legenda apie „tauro ragus“, dabar kabančius atnaujintoje Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ gamtos ekspozicijoje. Ją savaip interpretavo literatė ir muziejaus darbuotoja R. Jančiauskienė.

Parodoje galima pamatyti, kaip atrodė Tauragė Rusijos imperijos sudėtyje, Pirmojo pasaulinio karo metais, tarpukariu, Antrojo pasaulinio karo metais bei sovietmečiu. Ypač didelius miesto architektūrinio vaizdo pasikeitimus nulėmė karai. Po paskutiniojo mieste buvo išlikę vos apie 20 proc. pastatų. Per XX amž. Tauragė stipriai keitėsi, kai kurios vietos atrodo netgi visiškai neatpažįstamai. Paroda LR Seime kabos dvi savaites.

Tauragiškiai turėjo progą kartu su gide apžiūrėti Seimo rūmus ir net užeiti į koplytėlę, kuri, pasirodo, tokia Seime yra. Aplankyta ir Lietuvos Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, įsikūrusi visai greta Seimo pastatų. Tą pačią dieną muziejaus kolektyvas su savo partneriais pasinaudojo kvietimu ir aplankė Kazickų rezidenciją Vilniuje. Šių metų pavasarį jungtinės muziejaus, bibliotekos, kultūros centro ir Tauragės moksleivių kūrybos centro pajėgos suorganizavo ypatingą dieną mieste. Kazickų Šeimos Fondo paroda kabėjo Tauragės pilies menėse, bibliotekoje vyko šeimadienis su Nomeda, o Kultūros rūmuose buvo parodytas jaunimo spektaklis, inspiruotas laiškų, kuriuos kadaise vienas kitam parašė Kazickai.

Lietuvos okupacija privertė Kazickų šeimą išvykti į Ameriką, tačiau jie niekada nepamiršo savo Tėvynės, neprarado tikėjimo jos laisve ir visą laiką rėmė lietuvius bei veiklą Lietuvos labui. Kazickų Šeimos Fondas veikia nuo 1998 metų Niujorke, o nuo 1999 m. - Vilniuje. Šiuo metu pagrindinį dėmesį Fondas skiria švietimui ir socialiniams projektams, taip pat remia kultūros, sveikatos apsaugos, religines ir labdaros organizacijas.

Lapkričio 7 dieną aplankyta Kazickų rezidencija tauragiškiams paliko įspūdį. Jauki namų prabanga ir dėmesys detalėms, kad svečias jaustųsi pats ypatingiausias pasaulyje. Taip darė, tokiu principu gyveno Juozas Petras Kazickas. Namų sienos užpildytos jo medžioklės trofėjais ir lietuvių menininkų darbais, ypatingai daug Vytauto Kasiulio paveikslų. Fondo darbuotojas papasakojo, kad J. P. Kazickas finansiškai parėmė dailininką, anais laikais suteikęs jam progą įsigyti galeriją Paryžiaus širdyje. Apsilankyti Kazickų rezidencijoje, prisiliesti prie Lietuvos istorija tapusių paviršių itin neįprasta patirtis. Čia dažnas svečias būdavo LR Prezidentas Valdas Adamkus, palaikęs glaudžius ryšius su Kazickais.

Tekstą parengė Tauragės krašto muziejaus „Santaka“
renginių organizatorė – edukatorė
Renata Jančiauskienė
2019-11-08 d., Tauragė