TAURAGĖS KRAŠTO MUZIEJUS

...NKVD būstinėje išgyvensite tremčių ir rezistencijos netektis bei ryžtą...
...apsilankę muziejuje Jūs...
Tauragės krašto muziejuje...
...turtingame eksponatais gamtos skyriuje susipažinsite su daugybe paukščių, moliuskų, drugelių, žinduolių rūšių...
...nusikelsite į gilią skalvių genties senovę...
...pamatysite 20 milijonų metų senumo suakmenėjusį medį...
...apsilankysite bokštų ekspozicijose...
...Griežpelkiuose Jūsų lauks Antano Bagdono tautodailės darbų paroda...
...pirmųjų mūsų eros amžių daiktai nukels į žilą krašto praeitį...
...išmėginsite interaktyvųjį stalą...
...susipažinsite su turtinga pilies istorija...
...Prezidento g. 38 išvysite partizanų bunkerį...
...pamatysite, kokius įrankius žmonės naudojo buities darbams...
...pažinsite subtilų baltų meną...
...Skaudvilėje persikelsite į tarpukarį...
...Skaudvilės ekspozicijoje susipažinsite su krašto etnografija...
...dėmesį patrauks etnografiniai baldai ir audiniai...

Lankymas:

   I–IV –  9–18 val.

    V  916.45 val.

   VI – 10–16 val.


Dariaus ir Girėno g. 5, LT-72215

Tel. ekskursijoms: +370 676 87 756

Tremtinių ir politinių kalinių kančių namai:

+370 639 45 667

Skaudvilės krašto muziejus:

+370 602 67 886

El. p. info@tauragesmuziejus.lt

Biudžetinė įstaiga, 302477081

Duomenys kaupiami juridinių asmenų registre.

TIC baneris

Karsuvos ziedas baneris

LIMIS2

Senos Taurages foto baneris

Cepausko baneris

ES

MuziejuLobiai

europena jpg

Kult pav skaitm logo

Istorinio zemelapio baneris

Tauru parkas

Remejai

Tauragės pilis 360°

Etnografinės ekspozicijos tema „Tauragės krašto gyventojų kultūra XIX a. pabaigoje – XX a. I pusėje“. Gana plati ekspozicijos tema skirstoma į smulkesnes potemes, kurias trumpai aptarsime.


„ATĖJO SVETYS, VARDU RUGYS“

Šiai temai skirtos dvi vitrinos, kuriose norima parodyti javų sėjos, apdirbimo ir nuėmimo įrankius.
Svarbesnis dėmesys skirtas javapjūtei. Šv. Onos skulptūrėlė parodo pirmųjų prapjovų laiką – liepos 26 d. Nuotraukoje matome vyrus, pasiruošusius javapjūtei: lininiais marškiniais, šiaudinėmis kepurėmis, su dalgiais ant pečių. Seniau javus pjaudavo pjautuvais. Talkininkai nešdavo šeimininkui rugiapjūtės pabaigtuvių vainiką, lazdą, kepurę. Kuldavo javus spragilais, šiaudus pešdavo peštukais, duoną į krosnį šaudavo padėję ant ližės. Rugiapjūtės pabaigtuvės ir naujos duonos kepimas buvo šventė, todėl eksponuojami ir muzikos instrumentai bandonija ir klarnetas, kuriais grodavo patalkiuose. Toje pačioje vitrinoje eksponuojamas ir šiaudinis bičių avilys, nes per šv. Oną jau būdavo kopinėjamas medus. Taip pat keptuvė margiems, čirviniams, bado blynams kepti, kurie labai skanu su medumi ir pienu.


„ILGA LINO KELIONĖ“

Norėta perteikti dviejose vitrinose eksponuojant svarbiausius linininkystės įrankius ir lino pluošto kaitą nuo vienos nurautų neapdirbtų linų saujos iki galutinio rezultato – audinio. Eksponuojami šukuočiai galvutėms nuimti, šepečiai linams šukuoti, šerinis šepetukas, linų grįžtė, plaktuvė, linų mintuvai, linų ir kanapių siūlai. Taip pat jau išausti rankšluosčiai ir skalbinių velėjimo priemonės – kultuvės, trintuvės, kočėlai ir angliniai lygintuvai.


„MŪSŲ NAMAI“
Nuotraukose vaizduojama žemaičio sodyba bei namo statyba. Eksponuojami įvairūs staliaus ir dailidės įrankiai: obliai, kirviai, grąžtai, gulsčiukas su švino pasvarėliu, kūjeliai.
„BANDA“
Eksponuojama vienoje vitrinoje, daugiausiai dėmesio skiriant arkliams. Kabo skambučiai, rišami prie pakinktų, išeiginės vadžios, pasagos, spynos, rimbai, bertainiuks avižoms seikėti. Taip pat eksponuojami piemenų botagai, veršiuko antsnukis, žirklės avims kirpti, rankiniai vilnų karštuvai.


„VALGYK, KAS PATINK“
Dvi vitrinos apie valstiečio ir miestiečio virtuvę. Valstiečio virtuvės įrankiai ir indai mediniai, tošiniai, keramikiniai. Miestiečio virtuvėje jau metalo puodai, bokalai, kvortos, kavos skrudintuvė, metalinės šakutės. Vienas reikšmingiausių eksponatų – Tuloje 1892 m. gamintas varinis virdulys. Pakabinti keli mėlynais siūlais siuvinėti kilimėliai su užrašais „Virtuvė turi švari būti“, „Švarus vanduo“ ir kt., kuriais moterys puošdavo savo virtuves po antrojo pasaulinio karo.


„DĖVĖK, KAS PRITINK“
Vitrinoje eksponuojami Tauragės krašto tekstilės pavyzdžiai. Manekenas aprengtas 1930 m. etnografiniais moters rūbais. Taip pat eksponuojamas apavas – naginės, šliurės, klumpės bei medinės ir šiaudinė dėžutės papuošalams.
Etnografijos ekspozicijoje taip pat eksponuojami pavieniai stambūs buities rakandai bei darbo įrankiai, miesto gyventojo baldai, įrengtas valstiečio kambario interjero kampelis.

Ekspoziciją parengė muziejaus etnografė Viliutė Ružinskaitė.